22. června 2011 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy tančí, jak Řecko píská

V Řecku zahájili generální stávku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Řecku zahájili generální stávku. | foto: Reuters

Uplynulý týden přinesl opět volatilní vývoj akciových trhů, kdy indexy zaznamenaly nová minima v období od začátku května letošního roku, ale zároveň uzavřely s celkovým týdenním ziskem.

Nejvýznamnější vliv na náladu investorů má dění okolo Řecka. Neúspěšná jednání o pomoci této zemi jim všem "drnkají" na nervy. Selhání Atén by mohlo spustit dominový efekt, který by strhl do podobné tísně další, i ekonomicky významnější země.

Také zprávy o možném odstoupení řeckého premiéra stály za dosažením týdenních minim. Naopak páteční pozitivnější posun v řešení pomoci Řecku znamenal především v Evropě růst akciových indexů téměř o dvě procenta a podstatně přispěl k celkově pozitivnímu týdennímu výsledku obchodování.

Víkend ale opět přinesl nejistotu a očekávání dalších urputných jednání, kdy představitelé Evropské unie podmiňují (logicky) další pomoc Řecku jednoznačným postojem tamních politiků, který povede k úsporám a rychlejšímu splacení prostředků (privatizace).

Zdánlivě nelogické jednání řecké strany odpovídá tamní situaci a neochotě ztratit domácí politické body. Dosažení dohody obsahující závazky ze strany Řecka přijmou trhy pozitivně, ačkoli nelze čekat nový růstový trend jen díky odsunutí dluhového problému do pozadí.

Brzy nás čeká zahájení výsledkové sezony za druhé čtvrtletí tohoto roku a pro investory bude klíčové, jak se projevilo zpomalení růstu globální ekonomiky do výsledků společností a také výhledů na další období. V nejbližším časovém úseku by nás měl čekat střídavý denní vývoj, ovšem trend a prostředí zůstávají nepříznivé s riziky poklesu.

JAN KORB, makléř Patria Direct