19. prosince 2012 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy udržují růstový vývoj

Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makléř v Tokiu sleduje reakci trhů na výsledky víkendových voleb v Řecku a Francii | foto: /APČTK

Minulý týden přinesl pro akciové trhy spíše mírné zisky, ačkoli třeba akciové indexy v USA po třech růstových týdnech mírně ztratily. Nejprve mírnou nervozitu způsobily politické třenice v Itálii, které pozastavily růstový vývoj v bankovním sektoru.

Následně se ale investoři vrátili k přetrvávajícímu trendu, který má prorůstový charakter a z technického hlediska silnou charakteristiku. Takový vývoj by pak měl přetrvávat i ve zbylých dnech letošního roku, kdy prozatím není silnější zdroj pro případnou změnu ve stylu obchodování.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi zajímavé události patřilo také zasedání americké centrální banky Fed, která nabídla další formu podpory ekonomiky prostřednictvím nového plánu na odkup dluhopisů. Reakce na nový plán ale nebyla přehnaně pozitivní, jednak se takový krok předpokládal, jednak na tiskové konferenci spolu s ukončeným dvoudenním zasedáním Fedu zaznělo varování ohledně nejistoty z nedosažené dohody o rozpočtových parametrech.

Republikáni a demokraté mají čas do konce roku dosáhnout dohody, jinak by mohlo dojít k automatickému škrtu na výdajové straně rozpočtu v hodnotě 600 miliard USD, což by se zřejmě stalo příčinou recese v první polovině roku 2013 v USA.

Většina akciových indexů pak uzavírá rok blízko svých ročních nebo i zároveň několikaletých maxim. Souhrnný index MSCI World, který shrnuje nejvýznamnější akciové indexy, pak za letošní rok zpevnil přes 11 %, německý DAX 30 o 30%, americký S&P 500 o 13 % a domácí PX index o 10 %, když většina ročního zhodnocení se odehrála ve druhé polovině roku po stěžejních opatřeních Evropské centrální banky, která pomohla snížit vnímání rizika eurozóny.

Jan Korb, analytik Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz