15. června 2011 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trhy ve znamení nových ztrát

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Minulý týden přinesl pro akciové trhy další vlnu poklesu, když například americký index S&P 500 oslabil o 2,2 procenta. Index nepřetržitě ztrácí 6 týdnů v řadě.

Určitým problémem i výhodou pak může být rozložení poklesu do relativně mírných denních ztrát, což snižuje možnost na výraznější růstovou korekci a naopak usnadňuje investorům přivyknout postupně se snižujícím hodnotám.

Výrazně se také přibližujeme úrovním, které znamenají pokles 10 procent od lokálních maxim, kdy překročení rozsahu 10 procent bývá interpretováno jako přechod mezi korekcí (myšleno dočasný a konsolidační proces) a začátkem medvědího, klesajícího trhu. U indexu S&P 500 se tak pohybujeme již 7 procent pod maximy, vytvořenými v úvodu května letošního roku.

Současné prostředí je tak charakterizováno jako ztrátové, kdy v posledních týdnech zveřejňovaná makrodata mají pro sentiment investorů spíše znejišťující dopady. Vminulém týdnu navíc i slova předsedy amerického Fedu zvýraznila povahu posledních údajů o americké ekonomice, která zpomalila v tempu růstu, a zdá se, že bez podpůrných opatření na straně monetární i fiskální politiky je přirozený ekonomický vývoj bez vnitřního růstového náboje.

Právě tato nejistota dopadá na akciové trhy a určuje jejich vývoj. Dnes nás čekají údaje o vývoji maloobchodních tržeb v USA za měsíc květen, když tento ukazatel mívá podstatnou kurzotvornou povahu. Zvláště v případě, kdy do zveřejnění převažuje jednosměrný vývoj, může mít výsledný údaj zásadní dopad na chování trhů. Již evergreenem se pak stalo jednání o formě a podmínkách pomoci Řecku - výsledek bude mít pro investory zásadní význam.

JAN KORB makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!