8. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Trvají důvody pro růst trhů

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Minulý týden byl na akciových trzích ve znamení růstu, ačkoli samotný průběh obchodování nenaznačoval tak jednoznačný vývoj. Především investoři čekali na výsledek jednání Americké centrální banky a Evropské centrální banky, kdy se očekávala případná podpůrná opatření vedoucí k oživení americké ekonomiky a k stabilizaci evropské dluhové krize.

Ani v jednom případě nedošlo k potvrzení konkrétních opatření, která by investory uspokojila, z hlediska ECB byl pak výsledek jednání jednoznačným zklamáním. Po sérii komentářů se čekalo, že Evropská centrální banka představí nástroje, které by měly jednoznačný dopad na řešení dluhové krize, naopak její guvernér pouze naznačil posun k ochotě kupovat španělské a italské dluhopisy, pokud by to bylo třeba. Současné výnosy těchto dluhopisů ale tuto potřebu jednoznačně vyjadřují.

Prvotní reakcí tak bylo oslabení eura, růst výnosu dluhopisů a pokles akciových trhů. To byl čtvrteční vývoj. V pátek pak spolu se zveřejněním údajů z trhu práce v USA za červenec došlo k zotavení na trzích a posunu hlavních akciových indexů na týdenní maxima.

Trh práce v USA vytvořil více nových pracovních míst proti očekávání, což investoři přijali pozitivně zvláště v souladu s nevýrazným výsledkem jednání amerického Fedu. Ten nechce aktuálně přistupovat k nějaké formě měnové podpory, vyčkává na další vývoj ekonomiky a příznivá data z trhu práce v této souvislosti zapadala do této koncepce.

Na domácím trhu pak výsledky prezentovaly společnosti CETV, Komerční banka a Erste. Tento týden nás nečekají zásadnější události, v pátek čtvrtletní výsledky přinese ČEZ. Aktuální trend na akciových trzích má pozitivní charakter, není vyloučen prostor na mírné kolísání, ale celkově by se mělo zachovat současné prorůstové prostředí.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz