20. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Volby naznačily evropskou jednotu

Rozpad eurozóny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpad eurozóny (ilustrační foto) | foto: Reuters

Tento víkend přinesl mimo jiné výsledky řeckých předčasných voleb, které prokázaly vítězství stran orientovaných proevropsky a zároveň ochotných nést následky předchozího ne zrovna zodpovědného hospodaření. V reakci na tento vývoj asijské i evropské akciové trhy posílily, ačkoli se nejedná o nijak přehnaný optimistický posun.

Na druhou stranu minimálně snižuje riziko neřízeného vývoje vŘecku a jistě uvolní tlak proti dalším krizím postiženým zemím – především Španělsku a Itálii. Alespoň dočasně.
 V uplynulém týdnu akciové trhy mírně zpevnily – když se jedná o druhý růstový týden v řadě. Investoři ve svých očekáváních zahrnují možnost, že dojde k nějaké formě koordinované podpory finančních trhů, ve smyslu monetárních opatření, které by pomohly překonat současný stav.

Tento týden bude na pravidelném jednání zasedat americká centrální banka a především zde se čeká minimálně slovní posun k možnosti podpůrných opatření. Probíhá také jednání 20 nejvyspělejších zemí světa, jejichž výsledkem může být také určitá forma ekonomické stimulace na globální úrovni.

Pomalu také spějeme k otevření výsledkové sezony za 2. Q tohoto roku, možný charakter mohou napovědět výsledky společností FedEx (mezinárodní přepravce a zasilatelství; z tohoto důvodu dobrý indikátor stavu globální ekonomiky) a Oracle (softwarový gigant). V každém případě díky předchozím dvěma týdnům se celkový trend akciových trhů vymanil z negativního stavu na aktuální neutrální stav, navíc se zvýšila pravděpodobnost pokračování mírně pozitivního vývoje.

Jan Korb, makléř Patria Direct