26. ledna 2011 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Výsledky bank už známe, stagnaci nyní očekáváme

Stodolarové bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stodolarové bankovky | foto: Reuters

PRAHA Uplynulý týden na akciových trzích byl ve znamení mírných ztrát, další výhled jednoznačné zlepšení zatím nenabízí. V současnosti probíhá naplno výsledková sezona, která v uplynulém týdnu přinesla další údaje od amerických bank (Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America) i významných představitelů dalších odvětví.

Výsledkem byla spíše smíšená reakce na zveřejněné údaje, když banky s výjimkou Morgan Stanley ztrácely, podobně jako Apple a Google, naopak pozitivní reakci zaznamenaly akcie General Electric a IBM.

Souhrnný index S&P 500 pak v týdenním srovnání ztratil 0,8 procenta, když zároveň zaznamenal více než procentní ztrátu během jednoho obchodního dne poprvé od 23. listopadu loňského roku.

Tento vývoj pak naznačuje oslabení pozitivního vlivu dobrých výsledků firemního sektoru, kdy jejich charakter nemá dostatečnou sílu udržet stávající růstový trend v současných dimenzích.

Očekávejme stagnaci a pokles

V dalším vývoji se tak může dočkat přechodu do stagnace nebo mírného poklesu trhů, který by ale zároveň měl očistný dopad na trh z hlediska stabilizace technických ukazatelů signalizujících překoupenost trhu.

Kromě výsledků reagovali investoři také na zveřejněné údaje o vývoji HDP v Číně, které navzdory růstovým údajům opět vyvolaly otázky ohledně budoucí nutnosti zvýšit sazby, a tlumit tak inflační tendence. Tato očekávání pak stála za korekcí na trhu komodit.

Tento týden nás čekají další data z firemní sféry, což může odpovídat častému střídání směru vývoje na trzích. Proti první polovině ledna ale riziko možného poklesu trhu výrazněji vzrostlo.

Jan Korb, makléř, Patria Direct

Pronájem obchodních prostor 100m2 na nám. J. M. Marků v Lnškrouně.
Pronájem obchodních prostor 100m2 na nám. J. M. Marků v Lnškrouně.

Marka Marků, Lanškroun - Lanškroun-Vnitřní Město, okres Ústí nad Orlicí
12 000 Kč/měsíc