17. října 2012 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Výsledky zatím přinesly pokles

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Vminulém týdnu bylo zahájeno výsledkové období za 3Q tohoto roku, prozatím ale pro akciové trhy přineslo spíše pokles. Období od června letošního roku znamenalo pro akcie růstový vývoj, který byl opřen především o očekávání podpůrných kroků ze strany centrálních bank. Jejich uskutečnění v průběhu měsíce září potvrdilo odhady, ale zároveň „sebralo“ investorům zdroj pozitivního očekávání.

Současná ekonomická data mají proměnlivý charakter, a tak by aktuální hodnoty trhů poblíž pětiletých maxim měly být potvrzeny především z podnikové úrovně. Společnosti, které prozatím zveřejnily své výsledky, sice dokázaly překonat očekávání na úrovni třetího čtvrtletí, ale panují obavy, zda se podaří udržet růstový profil i v dalším období. Obecná zisková marže má vysokou hodnotu, ale už se začínají projevovat limity pro její další růst.

Především schopnost společností dále snižovat náklady a optimalizovat svou strukturu může být do budoucna problematická. Jsme prozatím teprve na začátku několikatýdenního ohlašování výsledků, kdy tento týden napoví více o situaci ve firemní sféře. Společnosti McDonald’s, General Electric, Google nebo Nokia v průběhu týdne představí své výsledky, bankovní Citigroup výsledky představila již včera s pozitivní reakcí na dosažené hodnoty.

Neméně důležitá pak budou i makroekonomická data, po již oznámených maloobchodních tržbách za měsíc září v USA (celkově lepší, než se čekalo, s příznivou strukturou) budou oznámeny hodnoty důvěry finančních institucí (ZEW Survey) a v průběhu týdne pak řada dat o vývoji na americkém trhu nemovitostí.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz