18. května 2011 13:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Vývoj trhů nahrává prodeji akcií

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Uplynulý týden přinesl pro akciové trhy vývoj, který zdánlivě nenabídl jednoznačnější vodítko pro další směřování. První polovina týdne patřila růstu, který byl podpořen standardně ze strany společností ohlašujících své výsledky. Také komodity po výrazném pádu v prvním květnovém týdnu postupně posilovaly a zdálo se, že trhy budou vyrovnávat letošní maxima.

Posléze ale růst z úvodu týdne, který byl navíc vystavěn na minimálních objemech, vystřídaly prodejní příkazy, které definitivně převládly v pátek v okamžiku, kdy první polovina obchodního dne nenaznačovala zásadnější změnu v celkově stabilním obchodování.
Opět zvyšující se tlak na komodity spolu s posílením USD znamenal celkové ztráty i pro akciové trhy. Navíc došlo z technického hlediska k narušení stabilních růstových trendových kanálů, což bylo potvrzeno při obchodování toto pondělí.

V minulém týdnu se opět do popředí zájmu dostala situace v zadluženém Řecku, které balancuje na hranici opětovné pomoci ze strany EU nebo podstatně drastičtějších kroků vedoucích k faktickému bankrotu. Nejistota v této oblasti samozřejmě postihuje především finanční sektor, ale nevyhýbá se ani dalším odvětvím.

Českému trhu se přes tento vývoj daří do jisté míry absorbovat negativní vliv klíčových akciových trhů. Přesto především bankovní tituly podléhají celkovému sentimentu. ČEZ a Telefónica ČR přinesly čtvrtletní výsledky, které překonaly očekávání, otázkou zůstává, zda mohou nabídnout v tuto chvíli impulz pro další růst. Další výhled pak nabízí zvýšenou pravděpodobnost poklesu akciových trhů.

Jan Korb, makléř Patria Direct

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.