Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korejci chtějí v ČSA většinu, čekají na konec omezení od EU

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Korean Air získá jedno místo ve tříčlenné dozorčí radě Českých Aerolinií. Uzavření akcionářské smlouvy korejskému dopravci zároveň zaručí účast při rozhodování v zásadních věcech, jako jsou například navyšování či snižování kapitálu ČSA nebo rozdělování zisku.

Dopravci dále zajistí předkupní právo na zbylé akcie patřící Českému Aeroholdingu, pokud padne podmínka omezující vlastnictví národních dopravců aeroliniemi mimo Evropskou unii. Na dnešním setkání s novináři to řekl generální ředitel Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák.

"Korean Air si vymínil předkupní právo na všechna procenta, která jsou do minority," uvedl Dvořák. Kromě tohoto minoritního podílu (pod 50 procent) má ale dopravce zájem i o zbylé akcie, které vlastní Český Aeroholding. Odkoupil by je ale pouze za předpokladu, že padne omezení Evropské unie.

Dohodnutý prodej

Souhlas s prodejem části akcií Českých aerolinií ve středu schválila vláda. Smlouva mezi Českým Aeroholdingem a Korean Air by měla být podepsána v průběhu druhého dubnového týdne.

ČTĚTE VÍCE

Kdyby většinu akcií dopravce získal nyní, přišly by ČSA o status národního dopravce a s ním spojená práva na lety do zemí s omezeným počtem přepravců (například do Ruska) a využívání takzvaného Open Skies prostoru.

Nařízení by podle Dvořáka ale mohlo být zrušeno. Evropská komise v září loňského roku uvedla, že toto omezení likviduje konsolidaci leteckého trhu, což se projevuje nulovou aktivitou na trhu akvizic. Připravuje proto zrušení tohoto omezení, dodal Dvořák s tím, že ale není vůbec jisté, kdy se tak stane.

Pokud by se tak stalo ještě letos, odkupovaly by korejské aerolinie zbylé akcie aeroholdingu za stejné ceny, jako při nynějším nákupu 44procentního podílu. Za ten nabízejí 67,5 milionu korun. Později by bylo nutné hodnotu zbylého balíku akcií znovu ocenit, dodal Dvořák.

V současné době je ve hře zhruba dvouprocentní podíl, který v minulosti patřil pražskému a bratislavskému magistrátu. Hlavní město Praha již svých 1,53 procenta akcií Českému Aeroholdingu prodala za 2,38 milionu korun.

Prodej bratislavských akcií (zhruba půlprocentní podíl) už schválilo zastupitelstvo a v nejbližších týdnech je tak možné očekávat jejich prodej do aeroholdingu. Tyto akcie podle Dvořáka může poté Korean Air nabýt prakticky kdykoliv.

Aeroholding v současnosti i s akciemi Prahy drží téměř 98procentní podíl v ČSA. Kromě Bratislavy drží dále akcie aerolinií i Česká pojišťovna, která ale o odprodej svých zhruba dvou procent zájem nejeví, dodal šéf aeroholdingu.

Kdo opustí radu?

Nový korejský člen dozorčí rady by měl nahradit jednoho ze dvou zástupců jmenovaných akcionářem. Z dvojice možných adeptů je pravděpodobnější, že dozorčí radu bude muset opustit její místopředseda Petr Matoušek, než předseda rady Miroslav Dvořák, který je zároveň šéfem celého aeroholdingu. Třetím mužem v dozorčí radě ČSA je Josef Maurer, který zastupuje zaměstnance.

Převedení akcií a zaplacení kupní ceny by se podle Dvořáka mělo uskutečnit během první poloviny letošního roku. Smlouva umožňuje korejskému dopravci koupené akcie během následujících pěti let vrátit, pokud aeroholding učiní rozhodnutí, které by investici Korean Air poškodilo.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...