Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korejská firma KHNP upevňuje svou pozici v českém jaderném průmyslu

KHNP je také hrdým sponzorem hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy KHNP je také hrdým sponzorem hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč. | foto: RED

Jižní Korea je dnes čtvrtým největším investorem v České republice, kde jihokorejské společnosti již investovaly víc než 79 miliard korun. Pomáhají také s růstem zaměstnanosti a vytvořily přes dvanáct tisíc pracovních míst. O dlouhodobé partnerství s Čechy usiluje i firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která se uchází o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

ADVERTORIAL

Korejci mají s výstavbou a provozem jaderných elektráren víc než 40 let zkušeností a zadané projekty zvládají realizovat v domluveném termínu i v rámci sjednaného rozpočtu. Dokladem toho je i jaderná elektrárna Barakah ve Spojených arabských emirátech, která je v současnosti jediná z aktuálně stavěných jaderných elektráren, jíž se daří držet plánovaný harmonogram i rozpočet. KHNP letos navíc podepsala s provozovatelem elektrárny dlouhodobou dohodu o údržbě jaderných bloků.

Společnost KHNP svůj projekt na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany poprvé představila v roce 2016. Nabízený reaktor APR1400 generace III+ o rok později získal licenci EUR a plně tak odpovídá evropským standardům. V roce 2019 reaktor obdržel certifikaci od amerického regulátora NRC, jelikož vyhovuje i bezpečnostním požadavkům v USA.

Do letošního roku firma stihla uzavřít několik významných česko-korejských dohod o spolupráci, mimo jiné s ÚJV Řež. Všechny strany si díky tomu mohou předávat praktické dovednosti v oblasti výzkumu a jaderné energetiky. Zároveň se zavázaly ke spolupráci při řešení problémů zaměřených na výstavbu nových jaderných zdrojů a rozvoji podnikání v oblasti bezpečnosti provozu jaderných elektráren.

Spokojenost obyvatel žijících nedaleko elektrárny je pro Korejce stejně tak důležitá jako technická stránka věci. Za poslední tři roky Korejci zorganizovali spousty dobrovolnických aktivit v obcích Třebíč, Moravský Krumlov, Ivančice a Okříšky. KHNP poskytla hmotnou pomoc školám, dětským domovům a institucím sociálních služeb a její zástupci včetně studentů z korejských univerzit se pak aktivně zapojili do českého dobrovolnického programu pro pomoc seniorům či zdravotně a mentálně hendikepovaným. V budoucnu by KHNP mohlo v rámci svých programů podporovat například české studenty jaderné energetiky.

KHNP v Praze během loňských zimních olympijských her v Pchjongčchangu...

KHNP organizuje v Česku řadu dobrovolnických aktivit, dále pak pomáhá školám a dětským domovům. Její zástupci, včetně studentů z korejských univerzit, se aktivně zapojují do dobrovolnických programů.

Přejeme si nejen seznámit Českou republiku s našimi technologiemi, ale také navázat skutečná přátelství s lidmi, kteří s těmito technologiemi žijí v těsném sousedství,“ dodal CEO KHNP Jae-Hoon Chung.

KHNP je také hrdým sponzorem hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč. Hokej má dokonce pro obě země symbolický význam. KHNP v Praze během loňských zimních olympijských her v Pchjongčchangu připravila přenos hokejového zápasu v jedné z pražských restaurací, během kterého se Češi mohli blíže seznámit s korejskou kulturou. Korejci se následně vydali přímo na stadion Gangneung v dresech kapitána Martina Erata a Jaromíra Jágra. Fandili tam českému národního týmu v dalším kole proti Švýcarům.

Zástupci KHNP i nadále pokračují v diskusi s českou vládou a letos v únoru svůj projekt představili českým zastupitelům v poslanecké sněmovně během energetického fóra. V červnu se pak výkonný ředitel Jae-Hoon Chung osobně setkal s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, aby probrali budoucí podporu partnerství.

KHNP je státem vlastněná společnost s více než 40letou tradicí ve výstavbě a...

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná společnost s více než 40letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 9 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetické bezpečnosti.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....