23. června 2014 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korejský gigant postaví v Česku továrnu. Investuje do ní 24 miliard

Zimní pneumatiky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zimní pneumatiky - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

SOUL Korejský výrobce pneumatik Nexen Tire plánuje investovat do výstavby továrny v České republice během sedmi let od roku 2016 zhruba 1,2 bilionu wonů (přibližně 23,7 miliardy Kč). Oznámila to podle agentury Reuters firma. Zahájení výroby v novém závodě plánuje za čtyři roky.

Česká vláda o uzavření investiční smlouvy s Nexenem rozhodla před týdnem. Dosud se hovořilo o tom, že počáteční hodnota investice do výstavby továrny by měla být 22,8 miliardy korun.

Nexen svými pneumatikami zásobuje závody korejských automobilek Hyundai a Kia v Česku a na Slovensku, ale i boleslavskou Škodu. Společnost dnes oznámila, že roční výrobní kapacitu v novém závodě plánuje postupně zvýšit na více než 12 milionů kusů.

Až tisíc nových pracovních míst

Továrna Nexenu by mohla dát práci zhruba tisícovce lidí, což by mohlo snížit míru nezaměstnanosti v Ústeckém kraji zhruba o 0,3 procentního bodu, uvedl již dříve krajský úřad práce.

Celková výše investice může podle dosavadních zpráv dosáhnout až 40 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK