Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korona: nejnovější evropská kryptoměna Made in Hungary

Nové platidlo Made in Hungary bude mít premiéru 26. března ve Švýcarsku a poté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové platidlo Made in Hungary bude mít premiéru 26. března ve Švýcarsku a poté... | foto: Reprofoto

PRAHA Zcela novou kryptoměnu, která nese název Korona, prezentovali v Budapešti její tvůrci 15. února. Nejnovější globální digitální platidlo má být podle jeho tvůrců, kteří jsou většinou Maďaři, bezpečnější a levnější než doposud existující kryptoměny.

„Během příštích několik let budeme svědky revoluce v bankovním sektoru,” prohlásil vedoucí představitel Korona Development Teamu ekonom a finančník Jean-Marc Stiegemeier (72).

Přestože Korona má vývojové zázemí v Maďarsku, sídlo byznysu kolem ní (banka a příslušná platební platforma) se nachází ve švýcarském městě Zugu, které je prý považováno za evropské údolí kryptoměn. Tvůrci Korony tvrdí, že toto místo kvůli efektivitě a stabilitě je ideální jak pro zákazníky, tak pro akcionáře. Korona bude rovněž fungovat pod dohledem švýcarských finančních regulátorů.

Zleva: Dr. Tuan Anh Trinh, Jean-Marc Stiegemeier, Attila Bustya.

Zleva: Dr. Tuan Anh Trinh, Jean-Marc Stiegemeier, Attila Bustya.

„Bitcoin je až příliš pomalá a drahá měna pro byznys. Každý převod stojí dvacet dolarů, což není efektivní pro zákazníky,” řekl profesor Korvínovy univerzity v Budapešti Tuan Anh Trinh, který patří do týmu tvůrců nové měny Korona. Devadesát procent kryptoměn prý není vhodných pro reálné transakce, jedná se prakticky jen o teoretická platidla, proto se jejich kurz mění tak často a tak výrazně.

Systém Korona má podle plánů sloužit jako globální e-commerce hypermarket (s minimálními transakčními poplatky), kde uživatelé mohou nabízet nejen své produkty, ale i služby. Šéf technologického vývoje Korony Attila Bustya tvrdí, že nový integrovaný systém pro porovnávání cen při nákupu zajistí pro uživatele nejlepší globální cenu.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.