Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koronavirus ohrožuje textilní průmysl. Krize by mohla přinést konec ‚rychlé módy‘

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP/Mark Lennihan

Hamburk  Koronavirová krize ohrožuje zhruba osm procent pracovních míst v evropském textilním a oděvním průmyslu. Podle studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes, na kterou upozornila agentura DPA, by navzdory četným podpůrným opatřením mohlo do konce roku zaniknout v Evropě asi 13 000 společností z tohoto odvětví. V ohrožení je tak kolem 158 000 pracovních míst.

Letos má obrat v evropském textilním a oděvním průmyslu klesnout kvůli pandemii o zhruba 19 procent. V dalším roce se sice výrazně zvýší, je však nepravděpodobné, že by před rokem 2023 dosáhl úrovně před krizí, uvedl specialista na toto odvětví z Euler Hermes Aurélien Duthoit.

Euler Hermes však vnímá krizi také jako příležitost pro evropský textilní a oděvní průmysl, pokud se mu díky rostoucímu povědomí o životním prostředí a důsledkům pandemie podaří odvrátit se od rychlé spotřeby a paradigmatu rychlé módy. Vzorem by mohla být Itálie, kde spotřebitelé, obchodníci i výrobci na rozdíl od globálních trendů upřednostňují dražší a kvalitnější oblečení vyráběné místně.

„Méně dovozu oblečení a jeho nahrazení lokální výrobou by evropskému textilnímu průmyslu přineslo znatelně vyšší dynamiku,“ uvedl Duthoit.

Hodnota evropského textilního a oděvního průmyslu činí zhruba 205 miliard eur (5,4 bilionu korun). Euler Hermes upozornil, že firmy z tohoto odvětví se potýkají s výraznějším propadem než jiná odvětví zpracovatelského průmyslu, protože textil a oděvy patří mezi položky, jejichž nákup spotřebitelé v době krize odkládají a šetří na něm.

Největším výrobcem textilu a oděvů v regionu je Itálie. Obrat odvětví v zemi by měl letos klesnout o 22 procent. V Německu se čeká propad o 11 procent a ve Francii o 17 procent.

Mezi roky 2008 a 2019 v evropském textilním a oděvním průmyslu zaniklo podle odhadů 600 000 míst a 22 000 firem. Malé a středně velké firmy mají na celkovém obratu tohoto sektoru v Evropě podíl 60 až 70 procent, což je zhruba dvojnásobek s průměrem širšího zpracovatelského průmyslu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!