7. července 2015 18:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koruna byla nejsilnější od roku 2013. Dá se čekat další intervence

České mince- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince- ilustrační | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Česká měna v úterý zpevnila na nejsilnější úroveň od intervence České národní banky v listopadu 2013. Přechodně se dostala až na 27,04 Kč/EUR. Den ale končila proti pátku o několik haléřů slabší na 27,13 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna následovala oslabení eura a ztratila čtyřicet haléřů na 24,82 Kč/USD. Podle ekonoma Vladimíra Pikory se nedá vyloučit další intervence ČNB.

„Pokračující série dobrých dat z domácí ekonomiky poslala kurz koruny na doposud nejsilnější úroveň od listopadové intervence,“ uvedla Jana Steckerová z investičního bankovnictví Komerční banky. Zpevnění české měny podle ní podpořilo silné meziměsíční zvýšení květnové stavební produkce a také růst maloobchodních tržeb.

Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory investoři po referendu, v němž řečtí voliči odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění dalších peněz pro zadluženou zemi, vnímají korunu jako bezpečný přístav. „To je na jednu stranu pochopitelné, na druhou stranu trochu nerozvážné, protože ČNB nenechá korunu sílit dál,“ podotkl.

Podle Pikory tak není možné vyloučit případnou novou intervenci české centrální banky, která chce držet korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR. Představitelé ČNB navíc opakovaně uvedli, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí příštího roku. „Každopádně koruna už moc posílit nemůže, oslabit ale ano,“ míní Pikora.

K dolaru oslabilo i euro

Steckerová očekává, že kurz koruny se bude nadále pohybovat v blízkosti hranice 27 Kč/EUR a testovat tak trpělivost centrální banky. „Kurzu koruny zřejmě nahraje i čtvrteční zveřejnění domácí inflace,“ podotkla. Spotřebitelské ceny by totiž podle Steckerové měly za červen vzrůst meziročně o jedno procento, což by bylo o šest desetin procentního bodu více, než s čím počítala ČNB ve své poslední prognóze.

K dolaru v úterý česká měna oslabila zároveň s eurem, které se propadlo na nejnižší hodnotu za pět týdnů pod 1,1 dolaru. Pokles následoval po rozhodnutí Evropské centrální banky nechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny a zároveň zpřísnit podmínky pro poskytnutí těchto peněz.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?