6. října 2010 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koruna jako zbraň? Šéf MMF varuje: Světu hrozí měnová válka

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

LONDÝN Pokud země využijí své měny na podporu domácího ekonomického růstu, ohrožují tím globální ekonomické oživení. Uvedl to dnes výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn v listu Financial Times.

Šéf MMF poskytl rozhovor krátce před výročním zasedáním fondu, které se koná od 8. do 10. října. Důležitým tématem má být právě devalvace měn vládami kvůli podpoře vývozu.

"Je jasné, že se začíná šířit myšlenka využití měny jako politické zbraně," uved Strauss-Kahn v komentáři zveřejněném na internetových stránkách FT. "Pokud se změní v akci, bude tato myšlenka představovat vážné riziko globálnímu ekonomickému oživení. Jakýkoliv takový přístup by měl negativní a velmi škodlivý dlouhodobý dopad," dodal.

Dominique Strauss-Kahn.

Brazílie v pondělí zdvojnásobila daň pro zahraniční investory, kteří kupují místní obligace, na čtyři procenta. Chce tak zbrzdit růst místní měny, podpořený vysokými úrokovými sazbami v zemi a poptávkou po komoditách. Země také upozornila, že by mohla intervenovat na trhu. Právě brazilský ministr financí varoval minulý týden před mezinárodní "měnovou válkou".

Japonsko v polovině minulého měsíce poprvé po šesti letech přikročilo k intervenci na devizovém trhu. Cílem bylo zastavit růst domácí měny, který podkopává vývoz, hlavní pohon oživení japonské ekonomiky. Kvůli podhodnocené domácí měně je dlouhou dobu kritizována i Čína, a to hlavně ze strany Spojených států. Tento týden vyzvala Čínu k posílení domácí měny jüan i Evropská unie.

"Viděli jsme zprávy, že některé rozvíjející se země, jejichž ekonomiky čelí vysokému přílivu kapitálu, říkají, že možná nastal čas využít svých měn a pokusit se získat výhodu, zejména na straně obchodu," citovala agentura Reuters Strausse-Kahna. "Já si však nemyslím, že je to dobré řešení."

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!