30. března 2017 15:29, aktualizováno  15:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koruna kvůli rozhodnutí ČNB oslabila na 27,14 Kč/EUR, nejníže od loňského června

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Koruna v reakci na čtvrteční rozhodnutí ČNB pokračovat v režimu devizových intervencí oslabila až o půl procenta na 27,14 Kč/EUR, nejníže od loňského června. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Důvodem je zřejmě prodej korun spekulanty, kteří čekali konec intervencí již ve čtvrtek, řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale zároveň upozornil, že konec intervencí může nastat kdykoliv po konci tzv. tvrdého závazku, tedy od dubna. Dodal, že centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku.

„Někteří investoři, kteří spekulovali na konec kurzového závazku už na tomto zasedání, zřejmě své koruny prodávají zpět do eur, což vede ke ztrátám české měny. Držet koruny a vyčkávat na další kroky ČNB je totiž pro zahraniční investory velmi nákladné,“ uvedl Dřímal.

Koruna podle něj čtvrteční ztráty brzy umaže a opět posílí k hranici 27 Kč/EUR. „Dnešní pohyb je však ukázkou toho, jak nestabilní může kurz koruny vůči euru být kvůli přítomnosti spekulativního kapitálu,“ uvedl.

Rusnok přitom ve čtvrtek zopakoval, že centrální banka bude připravena případné nadměrné výkyvy kurzu koruny po ukončení závazku zmírňovat svými nástroji.

ČTK