3. února 2012 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koruna posílila, euro je pod 25 Kč. Díky zprávám z USA

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v lednu klesla na 8,3 procenta z prosincových 8,5 procenta a dostala se na nové minimum za téměř tři roky. Tato informace vedla k posílení koruny, která prolomila hranici 25 Kč za euro.

Ekonomika USA vytvořila minulý měsíc 243.000 nových pracovních míst, nejvíce za devět měsíců a mnohem více, než se čekalo. Dnešní údaje ministerstva práce USA ukázaly, že oživení amerického trhu práce z posledního čtvrtletí loňského roku stále ještě pokračuje.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters odhadovali, že ekonomika vytvoří v lednu 150.000 míst a zmírní růst z prosincového tempa 203.000 míst. U míry nezaměstnanosti čekali analytici přetrvání na 8,5 procenta. Od srpna se tento ukazatel snížil o 0,8 procentního bodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Údaje o počtech nových pracovních míst za předešlé dva měsíce dnes statistici přehodnotili o celkem 60.000 míst nahoru. Další příznivou zprávou byl růst průměrných hodinových výdělků zaměstnanců za leden o čtyři centy, což by mělo podpořit spotřební výdaje.

Zpráva celkově naznačuje, že očekávání útlumu americké ekonomiky pod vlivem nastupující ekonomické recese v Evropě se na ochotě firem najímat zaměstnance negativně neprojevila. Podle analytiků povedou zřejmě nové údaje také k tomu, že centrální banka (Fed) zatím odloží k ledu plány na další podporu americké ekonomiky prostřednictvím nových injekcí peněz na trh.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla v prosinci na 10,4 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od zavedení eura.

Koruna prolomila hranici 25 Kč/EUR

V souvislosti s oznámením poklesu americké nezaměstnanosti posílila česká koruna. Kolem 14:45 zpevnila vůči euru pod 25 Kč/EUR a byla tak nejsilnější od loňského 7. listopadu. Vůči dolaru se koruna obchodovala nad 19 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Optimismus se projevil také na komoditních a akciových trzích, což přineslo zisky i české měně. Prospěl jí pokles averze investorů vůči riziku a posílila až na 24,958 Kč/EUR, uvedl server Patria.cz.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz