Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korupce kolem aut pro poštu: policie zasahovala i v Babišově firmě

Česká pošta- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta- ilustrační | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Policie kvůli kauze se zakázkami České pošty zasahovala v úterý i ve společnosti Agrotec v Hustopečích a odnesla si dokumenty. Firma patří do koncernu Agrofert ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky policie navštívila kanceláře hustopečského Agroteku a odnesla si dokumentaci. Policie měla také vyslýchat dva zaměstnance. Vedení Agroteku si není vědomé žádného pochybení.

Podle informací serveru Echo24 Agrotec dodával poště auta na stlačený zemní plyn a dva zaměstnanci Agroteku jsou již obviněni.

Agrotec patří do koncernu Agrofert Andreje Babiše a do začátku dubna mu šéfoval předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Součástí koncernu je také vydavatelství Mafra, které provozuje i server Lidovky.cz. Ministr Babiš je momentálně na dovolené v zahraničí.

Policie v úterý zasahovala opětovně v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově kvůli zakázkám týkajících se staveb a provozu aut. Celodenní zásah souvisel s kauzou údajných manipulací se zakázkami, v níž už byla pošta dříve obviněna.

Česká pošta se podle mluvčí Marty Selicharové nemůže vyjadřovat k zásahu policie. Nicméně potvrdila, že podnik v letech 2012 a 2013 odebral celkem 692 aut na zemní plyn od firem Agrotec, Arval, ALD Automotice a LeasePlan. "Co se týká aut na CNG, pak všechny zakázky byly zadány jako nadlimitní," podotkla.

LeasePlan se ohradil:

V souvislosti se zásahem Policie ČR, který probíhal v prostorách České pošty a společnosti Agrotec bylo ČTK uvedeno zavádějícím způsobem i jméno společnosti LeasePlan Česká republika.

Společnost LeasePlan se důrazně ohrazuje proti užití jejího jména v souvislosti s tímto policejním zásahem. Zásah a aktuálně probíhající šetření Policie ČR se společnosti žádným způsobem netýká a nemá s ní jakoukoliv spojitost a souvislost. Společnost LeasePlan považuje spojení svého jména s touto kauzou za silně zavádějící, neprofesionálním uveřejněním těchto informací se cítí významně poškozena a považuje je za hrubé poškození své pověsti.

Dodávky na stlačený plyn

Státní zástupce Zdeněk Matula v úterý uvedl, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozšířil stíhání tří zástupců České pošty a dvou zástupců stavebních společností o zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Obvinění údajně pracovali jako organizovaná skupina. ÚOOZ rovněž zahájil trestní stíhání zástupců pošty a dvou zástupců obchodních společností kvůli zakázce týkající se autoprovozu České pošty.

Autoprovozu se měl podle serveru Echo24 týkat právě zásah v Hustopečích, protože Agrotec České poště dodává od roku 2006 nákladní automobily Iveco s pohonem na CNG. Zakázka dosahovala 300 milionů korun.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!