Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korupce a podvody ženou Česko na Divoký východ

Korupce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korupce (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Podle nového průzkumu se Česko může zařadit mezi země takzvaného Divokého východu. Téměř tři čtvrtiny byznysmenů uvádí, že v zemi kvete korupce a skoro každý třetí manažer uvádí, že úplatky jsou nutné k získání zakázky.

Alarmující zjištění vyplývá z mezinárodního průzkumu společnosti Ernst & Young, který má server Lidovky.cz k dispozici. Podle něj je 73 procent českých byznysmenů přesvědčeno, že korupce je v naší zemi "velmi rozšířená". Úplatky jako běžnou praxi v cestě za zakázkou pak připouští 31 procent podnikatelů.

V žebříčku nejhoršího vnímání korupce v zemích EU se Česko umístilo na čtvrtém místě. Větší korupci podle průzkumu zažívají už jen Slováci, Řekové a Slovinci. Právě jediná země bývalé Jugoslávie, která je členem EU, dominuje i světovému přehledu korupce. Po sérii úplatkářských afér tam v čistý byznys nevěří téměř nikdo. Konkrétně: pesimismus sdílí těžko uvěřitelných 96 procent oslovených slovinských manažerů.

Co ještě ukázal průzkum E&Y? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Co ještě ukázal průzkum E&Y? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Podle Daniela Bicana z E&Y ukazuje průzkum na znepokojující trend. „Lidé vnímají korupci jako velice rozšířený jev, který prorůstá celým systémem, ale s výjimkou jejich podniku, případně sektoru. Jako by říkali: Každý uplácí, ale já ani naše společnost ne,“ říká Bican, který vede oddělení investigativních služeb a řešení sporů ve střední Evropě.

Je korupce ve vaší zemi rozšířená?
POŘADÍZEMĚKLADNÝCH ODPOVĚDÍ
1.Slovinsko96 %
2.Keňa94 %
3.Chorvatsko90 %
4.Nigérie89 %
5.Ukrajina85 %
6.-7.Řecko84 %
6.-7.Slovensko84 %
8.Srbsko83 %
9.Rusko82 %
10.Česko73 %

Češi obecně příliš nevěří, že společnosti, v nichž pracují, kladou důraz na dodržování etických principů. Víc jak polovina členů vrcholového managementu se domnívá, že by jejich společnost poskytla podporu osobě, která ohlásí podezření na podvod nebo korupci. Mezi řadovými zaměstnanci však stejný názor zastává jen třetina.

„Zatímco státy střední a východní Evropy dodržování etických principů podceňují, v rychle rostoucích ekonomikách jako jsou Indie, Keňa nebo Nigérie jsou protikorupční procesy a kontroly významně podporovány,“ dodává Bican.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtvrtina oslovených Čechů také připouští, že v jejich společnosti došlo během uplynulého roku k manipulacím finančních výsledků, například k nadhodnocování tržeb nebo podhodnocování nákladů.

„Podniky jsou v současných náročných ekonomických podmínkách pod trvalým tlakem, který je nutí zvyšovat zisk doslova za každou cenu,“ vysvětluje Magdalena Souček, vedoucí partnerka E&Y.

3500 oslovených ve 36 zemích

Průzkum provedla agentura Ipsos na dotazováním 3500 vrcholných manažerů ze 36 zemí Evropy, Blízkého východu, Afriky a Indie. Respondenty průzkumu byli předsedové představenstev, členové vrcholového managementu, jiní manažeři a ostatní zaměstnanci. V Česku bylo do průzkumu zahrnuto 100 respondentů.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...