Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Korupci netolerujeme. Němci dávají ruce pryč od firmy z kauzy Rath

Obžalovaný jednatel společnosti Hospimed Jindřich Řehák (uprostřed) přichází do jednací síně Krajského soudu v Praze, kde 7. srpna ráno začalo hlavní líčení v kauze Davida Ratha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaný jednatel společnosti Hospimed Jindřich Řehák (uprostřed) přichází do jednací síně Krajského soudu v Praze, kde 7. srpna ráno začalo hlavní líčení v kauze Davida Ratha. | foto: ČTK

PRAHA Obvinění v kauze Rath může mít pro zdravotnickou společnost Hospimed fatální následky. Její zahraniční obchodní partneři totiž nechtějí být spojování s korupční aférou a od dosud úspěšné firmy lékaře-podnikatele Jindřicha Řeháka dávají ruce pryč.

Ještě předloni se předpovídala dodavateli zdravotnické techniky a vyspělých robotických systémů slibná budoucnost. Dnes už to neplatí. Protože Hospimed nechce obvinění v kauze Rath komentovat, oslovil server Lidovky.cz jeho klíčové zahraniční partnery s dotazem, jak korupční aféra ovlivnila vzájemné obchodní vztahy.

Pro významného německého společníka znamenalo trestní stíhání spolumajitele Hospimedu Jindřicha Řeháka okamžité ukončení vzájemné spolupráce. „S firmou Hospimed už nemáme žádné obchodní vztahy,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti, která si nepřála uvést své jméno, protože s korupčním skandálem nechce být nijak spojována.

Temná budoucnost

Ačkoliv zatím nejde přesně vypočítat, nakolik se obvinění v kauze Rath projevilo na hospodaření Hospimedu, korupční aféra už vrhla stín na loňský obrat firmy, který z necelé miliardy propadl o téměř 120 milionu korun.

I po obvinění Jindřicha Řeháka, tehdejšího jednatele a spolumajitele česko-německé společnosti, se však Hospimedu loni podařilo udržet zisk kolem 90 milionů.

Údaje o hospodaření za letošní rok ještě nejsou k dispozici, nechuť zahraničních partnerů spolupracovat s firmou s cejchem korupce ale představuje pro firmu značný problém.

Zdravotnická divize renomovaného nadnárodního koncernu rozvázala spolupráci s tuzemským dodavatelem nemocniční techniky už krátce po obvinění Jindřicha Řeháka. Důvodem přitom nebylo pouze zachování dobré pověsti firmy, ale také dodržení mravního kodexu, který vyžaduje nulovou toleranci ke korupci.

„Loni v červenci jsme se dozvěděli, že vyšetřování doktora Řehákovi běží v plném proudu. Najali jsme proto českého právního zástupce, který nám situaci potvrdil. Ačkoliv dosud nepadl v případu rozsudek, rozhodli jsme se naši hlubokou spolupráci co nejrychleji ukončit,“ vysvětluje mluvčí.

Vyloučení z tendrů? Likvidace

Samotný Hospimed s novináři již delší dobu nekomunikuje. Na dotaz serveru Lidovky.cz, jak se vyšetřování promítlo na hospodaření společnosti a její pověsti, nikdo z tiskového oddělení přes dva týdny neodpověděl.

Pokud soud uzná Hospimed vinným, trestem může být i zákaz účasti v tendrech na veřejné zakázky, což by znamenalo fakticky jeho likvidaci. Za posledních šest let totiž získala firma celkem 176 veřejných zakázek za necelých 4,5 miliardy korun (bez DPH).

Předem dohodnuté tendry

Obvinění Hospimedu se týká technologických zakázek pro nemocnice v Kutné Hoře a Kolíně. Vrchní státní zastupitelství v Praze se počátkem října rozhodlo vedle manažerů obvinit v kauze Rath právě i osm firem, mezi kterými je mimo Hospimed také konkurenční Puro-Klima nebo stavební gigant Metrostav. (čtěte VÍCE)

Nyní již bývalý jednatel společnosti Jindřich Řehák je stíhaný už od počátku celé kauzy v květnu loňského roku. Žalobce Petr Jirát jej viní z toho, že předal úplatek za upravené veřejné zakázky ve prospěch své společnosti.

Celou akci měli organizovali další obžalovaní – někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její přítel, manažer v nemocnicích a exposlanec Petr Kott. Tehdejší hejtman David Rath údajně o všem věděl.

Vyšetřování Řeháka a jeho firmy přitom není jediným škraloupem na pověsti kdysi obdivované společnosti. Kvůli podezření z kartelové dohody u veřejných zakázek s firmou Puro-Klima čelí Hospimed také správnímu řízení s antimonopolním úřadem.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.