Úterý 22. září 2020svátek má Darina 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Koupí Farmu Bolka Polívky jeho kamarád, nebo zahraniční investor?

Farma Bolka Polívky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farma Bolka Polívky | foto: MAFRA - Anna Vavríková

BRNO O Farmu Bolka Polívky v Olšanech na Vyškovsku, která je od dubna v konkurzu, má vážný zájem zahraniční investor. Ve veřejné dražbě, kterou plánuje insolvenční správkyně Petra Hýsková, je ochoten zaplatit správcem určenou cenu. Tedy mezi 15 až 20 miliony korun.

Advokát Ivan Courton, který investora v Česku zastupuje, vážn zájem zahraničního investora potvrdil. Jméno zájemce však zatím nesdělil.

Bankrot kvůli dotacím

Farma Bolka Polívky

Turistická atrakce Olšan se dostala do potíží kvůli tomu, že se Polívka rozhodl rozšířit hotel a postavit wellness centrum, na které dostal dotaci z peněz Evropské unie. Nestačila však na to, aby splatil veškeré pohledávky.

Loni na podzim ho tak poslala do insolvenčního řízení Kaláb-stavební firma. V dubnu rozhodl soud o konkurzu.

Aktuálně uznal pohledávky za 50 milionů korun. Podle prozatímních předpokladů by se dražba měla konat na podzim.

Zájem dokumentuje i dopis insolvenčnímu správci z poloviny července, v němž se dotazuje na některé podrobnosti. "Zatím jsme na něj nedostali odpověď, proto jsme před týdnem výzvu opakovali," řekl Courton.

V dopise se dotazuje na příjezdovou cestou, která je v katastru nemovitostí vedena jako pole. Cestu stejně jako okolní pozemky vlastní jeden ze zajištěných věřitelů a Polívkův přítel, podnikatel Alexandr Seidl. V katastru je jako cesta vedena jiná komunikace, která je však zarostlá a nepoužívaná.

Insolvenční správce předpokládá, že farma jako komplex by se mohla prodat za cenu mezi 15 až 20 miliony korun. Zájem o ni má právě i Seidl, není však jisté, kolik je za ni ochoten zaplatit.

Zatímco dříve uváděl deset milionů korun a farmu bez Polívky označil za běžný penzion na Vyškovsku, minulý týden adresoval Hýskové dopis, v němž žádá veřejnou dražbu a nejnižší podání podle znaleckého posudku 18,5 milionu korun.

V pondělí však Seidl zaslal dopis Krajskému soudu v Brně, v němž upozorňuje, že farma dostala dotaci z Regionálního operačního programu na dostavbu hotelu a stavbu wellness, a podle něj nelze s odkazem na insolvenční zákon a zákon o veřejných dražbách vydražit podnik se závazkem, který vyplývá z poskytnutí dotace.

ČTĚTE TAKÉ:

"Proto se obracím na insolvenční soud, aby prověřil, zda je skutečně možné provést veřejnou dražbu," uvedl Seidl.

Regionální rada regionu soudržnosti Jihovýchod stojí za rozhodnutím věřitelského výboru o prodeji klasickou veřejnou dražbou. "Pan Seidl má na podnět soudu právo, má jiný právní rozbor. Nyní vyčkáme na vyjádření insolvenčního soudu," uvedla mluvčí regionální rady Kateřina Dobešová.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!