Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Proslulá kožešnická firma Kara míří do insolvence. Dluží 260 milionů, kvůli koronaviru nezvládá splácet

Bundy od firmy Kara. foto: Facebook KARA.

TRUTNOV - Kožešnická společnost Kara Trutnov míří do insolvence. Návrh na sebe podala sama ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Firma tvrdí, že její hospodaření zásadně negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády v souvislosti s šířením koronaviru. Společnost dluží 150 věřitelům celkem 260 milionů korun a závazky není schopná plnit. Významným věřitelem je Česká spořitelna.
  12:26aktualizováno  13:47

Kara v návrhu uvádí, že není schopna pokračovat v platbách podstatné části svých závazků. Navrhuje proto, aby soud vydal usnesení o zjištění jejího úpadku.

Propustit zaměstnance je lepší, než rovnou skončit v insolvenci, říká majitel značky Pietro Filipi

Kara podniká v oděvním průmyslu, vyrábí a prodává pánskou a dámskou koženou konfekci a doplňky. Výrobky prodává v několika desítkách prodejen, a to zejména ve velkých obchodních centrech a v kamenných prodejnách v Česku a na Slovensku. Provozuje také internetový obchod. Za rok 2019 činil obrat firmy 395 milionů korun.

Michal Mička.
Kara

Kara v návrhu píše, že svoji finanční situaci na konci druhého pololetí 2019 a počátku roku 2020 považovala za přiměřeně stabilní. V lednu a únoru 2020 zaznamenala meziroční růst v tržbách o více než 30 procent a směřovala k růstovému roku. „Hospodaření však na konci prvního čtvrtletí roku 2020 zásadně negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády přijatá v souvislosti s šířením epidemie nového typu koronaviru a šíření epidemie samotné,“ uvedla firma.

Problémy internetového obchodu

Zákaz prodeje od 14. března znemožnil naprostou většinu činnosti a navíc se během roku několikrát opakoval. Devadesát procent prodeje Kary přitom pocházelo z kamenných prodejen. Po rozvolnění prodeje ve druhém čtvrtletí se prodej nedostal na běžné hodnoty, uvedla firma. Dodala, že se během roku pokoušela o další provoz a činila kroky k ekonomickému přežití. V prodejnách ale zaznamenala významný pokles návštěvnosti, někde až o vyšší desítky procent. Za loňský rok ztráta proti plánovaným tržbám činila 200 milionů korun. Firma také musela zastavit svůj internetový obchod kvůli rozšíření nemoci covid-19 v centrálním skladu.

Z Mladé fronty odešlo 98 procent zaměstnanců. Výplaty jim dluží vydavatelství od října

Kara dluží 245 milionů korun a další závazky má v eurech a dolarech. Největším věřitelem je Česká spořitelna se 167 miliony korun. Další je dlužné nájemné společnostem Atrium Flóra, New Karolina Shopping Center, Klepierre a CGI Metropole.

Značka Kara je tradiční českou značkou bez zahraniční majetkové účasti, na českém trhu působí od roku 1948. Jediným akcionářem je společnost C2H podnikatele Michala Mičky, skupina stojí i za značkou Pietro Filipi. Ta rovněž míří do insolvence. Mička začal samostatně investovat před pěti lety, kdy opustil skupinu DRFG Davida Rusňáka. Kara nyní zaměstnává 175 lidí.

Vizitka společnosti KARA

  • Kara Trutnov je tradiční česká značka s koženými a kožešinovými produkty, prodává pánskou a dámskou koženou konfekci a doplňky. Na trhu působí přes 70 let. Má síť 47 prodejen na českém a slovenském trhu, zejména ve velkých obchodních centrech i v kamenných prodejnách. Provozuje i internetový obchod. Patří k lídrům českého trhu s koženými a kožešinovými oděvy.
  • Kara navazuje na tradici cechovního zpracování kůže a kožešin na Trutnovsku sahající do 16. století. První továrna na výrobu kožešin vznikla v Trutnově - Poříčí ve 40. letech minulého století.
  • Společnost Kara vznikla v roce 1948. První trutnovská továrna k ní byla připojena v roce 1955.
  • Název Kara je odvozen od karakulských ovcí, kožešinových plemen, která poskytují kožešinu zvanou perzián či astrachán.
  • V době komunistického režimu se ze společnosti stal státní podnik Kara - kožešnický kombinát, který měl 11 závodů, z toho dva na Slovensku. Produkty Kary se vyvážely do řady zemí.
  • V 90. letech se společnost rozpadla na několik menších firem.
  • Značku Kara později získal podnikatel Zdeněk Rinth. "Značku Kara jsme odkoupili od státu v roce 2003 a považujeme se za pokračovatele její tradice," uvedl Rinth v roce 2006. Upozornil tehdy, že s bývalou společností Kara, která v roce 1998 přesunula své sídlo z Trutnova do Brna a ve stejném roce skončila v konkurzu, nemá Kara Trutnov nic společného. Vznik současné Kary Trutnov tak spadá do roku 1990, tehdy ještě pod značkou Boemia Pelli.
  • V roce 2018 většinový podíl ve společnosti koupil podnikatel Michal Mička, majitel české módní značky Pietro Filipi. Deník E15 napsal, že od předchozího majitele Zdeňka Rintha získal v podniku 90 procent za nižší stovky milionů korun. Pietro Filipi ani Kara nemají vlastní továrny, výrobu zajišťují externí firmy, pro Pietro Filipi zejména na Slovensku, pro Karu v Asii, napsala tehdy MfDnes.
  • V prosinci 2019 Mička ČTK řekl, že společnost oproti minulosti vyvíjí vlastní design a cílí na mladší zákazníky. "Tvoříme značku, která má být něčím charakteristická a která doposud byla změtí všeho možného," řekl s tím, že v minulosti Kara nakupovala a prodávala jen finální produkty, své autorské nevyvíjela.
  • Jediným akcionářem Kary je Mičkova společnost C2H PE SPV alfa a.s. Pod tu patří i značka Pietro Filipi, která rovněž míří do insolvence.
  • Kara Trutnov zaměstnává 175 lidí. Za rok 2019 činil obrat firmy 395 milionů korun. Základní kapitál je 29,997.000 korun.
Autor: