15. ledna 2018 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krach britské firmy Carillion ohrožuje tisíce pracovních míst

Sídlo britské stavební firmy Carillion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo britské stavební firmy Carillion. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Britská stavební společnost Carillion zkrachovala, její kolaps ohrožuje tisíce pracovních míst a řadu vládních projektů. Britská vláda ale poskytne peníze na udržení provozu veřejných služeb, které firma zajišťuje, informoval server BBC. Carillion je druhou největší stavební společností v Británii. Podílí se i na provozu nemocnic, škol či vězení.

Šéf úřadu vlády David Lidington uvedl, že prioritou je teď zajistit, aby pokračoval provoz veřejných služeb. Vyzval zaměstnance, aby pokračovali v práci a slíbil, že mzdy jim vyplatí vláda.

Společnost Carillion zaměstnává zhruba 43 000 lidí, z toho 20 000 v Británii. Patří mezi největší příjemce zakázek od britské vlády. Firma v pondělní zprávě uvedla, že po neúspěchu víkendových rozhovorů s věřiteli a vládními představiteli o záchraně podniku byla nucena vstoupit do likvidace.

Společnost, která se potýká s dluhem 1,5 miliardy liber (43 miliard Kč), bojuje o přežití už od loňského července. V posledních šesti měsících se snažila reorganizovat své podnikání. Cena jejích akcií se za tu dobu snížila o 70 procent. Společnost dluží 900 milionů liber bankám, včetně RBS, Santander UK, Lloyds, HSBC a Barclays, a její penzijní fondy jsou celkově v deficitu ve výši zhruba 580 milionů liber. Tyto fondy nyní připadnou pod správu Pension Protection Fund (PPF).

Veřejné služby sice vláda hodlá financovat, ale pod hlavičkou firmy pracovaly tisíce malých firem a ty se nyní obávají platební neschopnosti. Celkově společnost Carillion pracovala pro stát na 450 projektech.

Další vývoj závisí na tom, jaké kroky podnikne konkurzní správce. S pomocí týmu odborníků ze společnosti PwC prověří hospodaření Carillionu a tento proces může trvat celé měsíce, píše BBC.

Mluvčí premiérky Theresy Mayové prohlásil, že je politováníhodné, že Carillion nebyl schopen nalézt s věřiteli východisko, „nelze však očekávat, že se daňoví poplatníci budou podílet na záchraně soukromé společnosti“.

Stínová ministryně obchodu Rebecca Long-Baileyová sdělila, že labouristé požadují vyšetření obchodních styků vlády se zkrachovalou firmou. „Tato společnost vydala v posledních šesti měsících tři varovné zprávy ohledně své ziskovosti a navzdory tomu jí vláda nadále udělovala kontrakty,“ řekla stínová ministryně obchodu.

ČTK
M. Novák 072 Vivat kapitalismus.:) 11:27 15.1.2018

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!