17. září 2009 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krach Crystalexu ho donutil podnikat, teď je svým pánem a je rád

Risknout vlastní podnikání je šance, jak na Českolipsku najít práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Risknout vlastní podnikání je šance, jak na Českolipsku najít práci. | foto: ČTK

KAMENICKÝ ŠENOV Zatímco stovky bývalých zaměstnanců Crystalexu Nový Bor zůstávají stále v evidenci úřadu práce a doufají v obnovení výroby, pro jiné byl krach sklářského gigantu pobídkou k tomu, aby se postavili na vlastní nohy a začali podnikat. Před dvěma měsíci si v Kamenickém Šenově otevřel vlastní živnost bývalý zámečník z Crystalexu Lubomír Jakeš.

 Nabízí zámečnické a stavební práce a také čištění komínů, do sklárny se rozhodně vrátit nechce.

"Teprve začínám, sotva zaplatím hypotéku a odvody, ale jsem vlastním pánem a určitě se do sklárny, kde jsem pracoval 26 let, vracet nemíním," řekl ČTK šestačtyřicetiletý živnostník.

Krach Crystalexu

Kvůli krachu Crystalexu a propouštění v podnicích dodávajících autosoučásti bylo na konci srpna v okrese bez práce 6880 lidí, desetinu z nich tvořili bývalí zaměstnanci Crystalexu. Míra nezaměstnanosti na Českolipsku 12,7 procenta je v Libereckém kraji nejvyšší. K dispozici je 530 volných míst, na každé tak připadá 13 uchazečů.

V Crystalexu se kdysi vyučil a od té doby tam pracoval, pak doslova ze dne na den o práci přišel. "Výpověď jsem dal sám, jen pár dní po tom, co se letos na začátku ledna výroba ve sklárně zastavila. Nechtěl jsem na nic čekat, mám rodinu, splácím hypotéku a nemohl jsem zůstat bez příjmů," vysvětlil.

Na dobu, kdy byl bez zaměstnání v evidenci úřadu práce, nerad vzpomíná.

"Byl jsem vždycky zvyklý tvrdě pracovat a najednou nebylo co dělat," poznamenal Jakeš. Žádná práce pro něj nebyla, a tak uvítal nabídku úřadu práce získat podporu na rozjezd vlastního podnikání, dovybavil si dílnu a otevřel si vlastní živnost.

"Nemůžu si moc vyskakovat, ale určitě je to lepší, než sedět doma a čekat na sociální dávky," dodal. Věří, že se mu podnikání postupně rozjede a že ho slušně uživí.

Risknout vlastní podnikání je šance, jak na Českolipsku najít práci. Té totiž v regionu moc není, pro skláře nabízejí úřady práce jen osm volných míst.

Ti, kdo se nebojí riskovat, mohou na zahájení podnikání získat až 120.000 korun od úřadu práce. Pokud vydrží podnikat dva roky, peníze už nemusejí vracet. Podle mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcely Ottové jsou ale takoví podnikavci mezi skláři spíše výjimkou.

"Možnosti začít s vlastním podnikáním využila ještě jedna malířka skla, která si díky dotaci koupila pec a věnuje se malování, které v Crystalexu dělala pětadvacet let," řekla Ottová. Celkově letos úřad pomohl začít s podnikáním 16 nezaměstnaným. "Je to výrazný nárůst ve srovnání s minulými lety, kdy jsme ročně měli tak jeden nebo dva případy," dodala mluvčí.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.