Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krachem Řecka by investoři ztratili až 124 miliard eur

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

ATÉNY/PRAHA Řecko zvažuje možnosti řešení své dluhové krize a jedna z verzí údajně počítá i s vyhlášením platební neschopnosti. V takovém případě by držitelé řeckých dluhopisů mohli přijít až o polovinu své investice.

Podle řeckých médií to řekl tamní ministr financí Evangelos Venizelos. Mluvčí řecké vlády tyto informace popřel, i když se objevily ve dvou řeckých listech.

Podle agentury Bloomberg činí objem vydaných řeckých dluhopisů 248 miliard eur, polovina je tedy 124 miliard eur (3,08 bilionů Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr podle médií hovořil se zákonodárci o třech scénářích, jak současnou dluhovou krizi řešit. Zatímco první verze počítá s řízeným bankrotem, druhá verze bere v úvahu i bankrot nekontrolovaný.

RATING ŘECKÝCH BANK SNÍŽEN

Ratingová agentura Moody's Investors Service dnes zhoršila úvěrové hodnocení osmi řeckých bank o dva stupně kvůli problémům tamní ekonomiky a poklesu vkladů. Výhled ratingů všech osmi bank zůstává negativní.

Agentura snížila rating finančních ústavů National Bank of Greece, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Bank, Piraeus Bank, Agricultural Bank of Greece a Attica Bank na stupeň Caa2 z B3. Rating bank Emporiki Bank of Greece a General Bank of Greece klesl na B3 z B1. Finanční trhy podle agentury Reuters snížení těchto ratingů očekávaly.

Třetí scénář pracuje s verzí, že Řecko si zajistit druhý záchranný úvěr za 109 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Peníze má už přislíbené, ale dokud je neschválí členské země eurozóny, nemusí je dostat.

Večerník Ta Nea napsal, že Venizelos při rozpravě se zákonodárci řekl, že požadovat odpis 50 procent investice bude nebezpečné. List se přitom odvolává na zdroj, který zaslechl rozhovor mezi ministrem a zástupci vládní socialistické strany. "Od mnohých by to vyžadovalo dohodnutou a koordinovanou snahu," řekl údajně ministr.

Mluvčí ministerstva financí řekla, že zprávy z novin nemůže komentovat. Mluvčí vlády Angelos Tolkas je ale rovnou odmítl. "My jsme si zvolili, aby Řecko zůstalo v srdci Evropy. A to tím, že se zavedou opatření přijatá 21. července," řekl podle agentury Reuters mluvčí, který se tak odvolal na červencový summit eurozóny v Bruselu.


Právě na něm byla další pomoc Řecku dohodnuta. Vláda podle mluvčího vyvíjí snahu, aby zabránila jakékoli platební neschopnosti či jinému kolapsu země.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....