16. prosince 2010 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krachující státy jsou dobrý byznys, Británie vydělá na Irsku 440 milionů liber

George Osborne, britský ministr financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Osborne, britský ministr financí | foto: Reuters

LONDÝN Nouzový úvěr, který Velká Británie už dříve nabídla zadluženému Irsku, nezhorší její fiskální problémy. Ministr financí George Osborne dnes naopak řekl, že pokud Irsko bude čerpat celou nabízenou částku, Británie může na pomoci Irsku vydělat až 440 milionů liber (skoro 13 miliard Kč). Budou to peníze, které Irsko Británii zaplatí na úrocích a dalších poplatcích.

Britové Irsku nabídli půjčku zhruba 3,25 miliardy liber, která je součástí příspěvku v objemu sedmi miliard liber (více než 206 miliard Kč) k mezinárodní pomoci Irsku.

"Pokud bude Irsko čerpat celou půjčku, kterou má k dispozici, a vrátí ji s předpokládaným úrokem, pak nám na úrocích a poplatcích zaplatí zhruba 440 milionů liber," řekl podle agentury Reuters Osborne.

Dobře investované peníze

Ministr dodal, že podrobnosti půjčky už byly schváleny a podle názoru ministerstva to mohou být dobře investované peníze.

Brian Cowen, irský premiér

Irsko je pro Británii hlavním obchodním partnerem. Británie je sice v Evropské unii, ale není členem eurozóny. Irský parlament dnes schválil přijetí půjčky v objemu 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč), kterou zemi slíbila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Na EU a MMF připadá 67,5 miliardy eur, zbylých 17,5 miliardy eur si Irsko zajistí samo z vlastního rozpočtu.

Ministr řekl, že půjčka by mohla být v průběhu jejího trvání i nepatrně pozměněna, aby brala v úvahu pohyby směnných kurzů. Výrazně zvýšena ale být nesmí, ledaže by takový návrh schválil britský parlament.

Rok 2010 v obrazech

"V tuto chvíli ale nic takového nemám v úmyslu," řekl Osborne. Podle ministerstva by půjčka mohla být podepsána v řádu dnů. Půjčka Irsku bude podle ministra rozdělena do osmi tranší a každá musí být plně splacena do 7,5 roku.

Opozice bojovala proti půjčce

Irský parlament přijetí pomoci od EU a MMF schválil jen těsnou většinou.Tvrdě proti je irská pozice, která má značný vliv a příští rok patrně bude v koaliční vládě.

Opozici se nelíbí podmínky pomoci, především pak úrok z přijaté půjčky, který v průměru dosáhne 5,8 procenta. Podle opozice nelze akceptovat, aby na potížích Irska ostatní země EU vydělávaly.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!