29. září 2010 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KRAJČOVÁ: Není všechno zlato, co se třpytí

Maďarský forint | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský forint | foto: Shutterstock

Když před pár lety žádalo mnoho maďarských domácností o hypotéky ve švýcarských francích, lákaly je hlavně podstatně nižší úroky. Tehdy se maďarské sazby pohybovaly mezi 7 a 9 %, přičemž ty švýcarské nevystoupily vysoko nad 2 %. Dnes je kolem 70 % úvěrů domácností právě ve francích. Také forint se pár let před vypuknutím finanční krize držel vůči švýcarskému franku v relativně robustním pásmu. Dnes je ale zhruba o 40% slabší než před krizí, a náklady na hypotéky prudce narostly.

Problém je, že švýcarská centrální banka, která ještě donedávna frank pozorně hlídala, před nedávnem přestala bránit jeho dalšímu posilování. A frank si své svobody užívá. Nedávné přerušení rokování mezi maďarskou vládou a MMF navíc posílá forint na ještě slabší hodnoty. Vzhledem k tomu, kolika domácností se problém dotýká, a jelikož se vláda v nejbližších třech letech plánuje spoléhat na příjmy z bankovní daně, musí také bankovnímu sektoru pomoci snížit rizika.

Vláda již schválila stop půjčkám v cizích měnách. To však neřeší starosti těch, jejichž splátky z měsíce na měsíc rostou. Zákonodárci vládnoucího Fideszu tak představují další sérii návrhů. Vláda mimo jiné pozastavila kroky bank proti neplatícím klientům až do konce roku a také by chtěla omezit výši dluhu aktuální tržní hodnotou zastavené nemovitosti či umožnit prodloužení splatnosti úvěrů až o 5 let.

To už ale představuje vážnější "pokřivení" vztahu mezi bankou a klientem a nelíbí se ani centrální bance. A tak to, co se ještě nedávno jevilo jako výhodná nabídka pro klienty, teď představuje tvrdý oříšek pro zákonodárce. Oříšek, jejž bude třeba brzy rozlousknout.

Jana Krajčová, analytička České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!