22. března 2011 9:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KRAJČOVÁ: Tsunami dolehne na Visegrád jen dočasně

Tsunami v Japonsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tsunami v Japonsku | foto: Reuters

Zemětřesení v Japonsku je především lidská tragédie. Vyvolává však i otázky o tom, jak velký může být dopad ekonomický. Pro region je asi nejdůležitější provázanost obchodní.

Když se ale podíváme na podíl přímého zahraničního obchodu s Japonskem, zjistíme, že není nijak velký. Vývozy jsou zanedbatelné, nejnižší je má Slovensko, kde jde o 0,1 % celkových vývozů, nejvyšší Maďarsko, kde je to 0,6 %.

Dovozy jsou obecně vyšší, začínají na 0,8 %u Polska, nejvyšší jsou pak 2,2% u Maďarska. Tam by paralýza japonské ekonomiky mohla případně znamenat dočasný problém pro některé velice specializované výrobce. Potenciální problém do budoucna může být ale to, jak obavy o bezpečnost ovlivní budoucnost jaderné energetiky.

Například Poláci jako jediní jadernou elektrárnu ještě nemají a je otázkou, jak problémy v Japonsku můžou ovlivnit plány na její výstavbu. Na zprávy z Japonska reagovala poklesem cena ropy. Důvodem byl pravděpodobně očekávaný pokles poptávky ze strany Japonska. Jakmile ale dojde k obnově země, lze očekávat návrat k původní poptávce. Dopad by tak měl být jenom dočasný.

Jana Krajčová, Analytička České spořitelny

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.