2. srpna 2011 9:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KRAJHANZL: Americké firmy předčily očekávání

Americké dolary (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americké dolary (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Již okolo dvou třetin amerických firem reportovalo své výsledky za letošní 2. čtvrtletí. Navzdory obavám z dopadů březnové katastrofy v Japonsku, nejistotě na trzích pramenící z dluhové situace nejslabších členů eurozóny a v posledních týdnech i nekonečných jednání o navýšení stropu amerického státního dluhu, se společnostem opět daří překonávat očekávání trhu.

Konkrétně zisky meziročně rostou o téměř pětinu (tj. o 5,6 procenta více, než se čekalo) a tržby dokonce o 13 procent (tedy o téměř 3 procenta nad odhady), což je nejrychlejší tempo za poslední rok.

Jak je to možné, že se americkým firmám tak daří? Je to do značné míry způsobené současnými výhodnými podmínkami na trhu. Na jedné straně stojí jen mírně rostoucí osobní náklady, které mají významný podíl na celkových nákladech.

Pomalý růst pramení ze slabosti amerického trhu práce spolu s nízkoúrokovým prostředím a také vyšším využitím kapacit.

Cesta k úspěchu: globální působnost
Na druhé straně to je jejich globální působnost, která jim pomáhá dále navyšovat výkony, i když zrovna vyspělé trhy dosahují jen relativně pomalého ekonomického růstu.

Očekáváme, že růst světové ekonomiky bude pokračovat, a z toho budou těžit právě akcie společností, které jsou schopny naplno využít výše zmíněné příhodné podmínky. Mezi ně se řadí například globálně úspěšné strojírenské firmy jako Caterpillar a Boeing.

Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.