11. ledna 2011 9:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KRAJHANZL: Co čeká akcie v roce 2011

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Rok 2010 byl ve znamení postupného hospodářského oživení díky tvorbě zásob a odložení dlouhodobé spotřeby. Co se týče míry pozitivních překvapení, dosahovaly firemní výsledky v USA historicky nejlepších hodnot, což pomohlo akciovým indexům k výraznému posílení v závěru roku. Přispěly také plány Fedu na 2. kolo kvantitativního uvolňování.

V letošním roce se očekává další růst firemních tržeb, které by měly se stále slušnou provozní pákou mít nadále pozitivní vliv na firemní marže, a to by mělo vést k očekávanému, asi 14% meziročnímu růstu firemních zisků v USA.

K tomu by mělo dopomoci i očekávání stagnujících či jen nepatrně rostoucích mzdových a úrokových nákladů firem v rozvinutých ekonomikách.

V letošním roce očekáváme další nárůst akciových indexů tažený rostoucími zisky firem, ale také v 1. pololetí rostoucím oceněním vyplývajícím z relativní atraktivity akciového trhu vůči dluhopisům a očekávaného zvýšení M&A (fúze a akvizice) aktivity firem, které disponují velkou zásobou hotovosti.

Výnosnost akcií je stále podhodnocena

Navíc jsou akcie podle poměru P/E (zisk na akcii) oceněny stále pod dlouhodobým průměrem. Dařit by se mělo především cyklickým sektorům s dlouhodobým růstovým příběhem jako energetika, průmysl a informační technologie.

Jedním z hlavních rizik je možné přílišné utažení čínské ekonomiky, které by se nejvýrazněji projevilo v sektorech financí, materiálů a průmyslu. Dále další zhoršení dluhové situace některých členských zemí EMU. 

Rok 2010 v obrazech

Případný částečný default člena EMU by mohl vyvolat novou vlnu odpisů finančních aktiv s negativním dopadem především na evropské banky a pojišťovny.

Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny

Advantage Consulting, s.r.o.
PRO MILOVNÍKY AUT - ELEKTRO VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč