Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Exekuční byznysmen, špičkový sběratel umění. Robert Runták, muž protikladů

Robert Runták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Runták | foto: Tomáš FraitMAFRA

PRAHA Tvrdý podnikatel, charismatický a inovativní manažer největšího exekutorského úřadu v zemi. Zároveň ale olomoucký patriot a vlastník jedné z nejlepších kolekcí současného českého umění, na kterého mladí malíři a sochaři nedají dopustit. Tento muž protikladů se jmenuje Robert Runták.

Sbírka moderního a současného umění moravského právníka a podnikatele Roberta Runtáka má podle expertů stamilionovou hodnotu. „Díky osobnímu kontaktu a přátelství s mnohými umělci často vím, jaký je příběh těch děl, co je za nimi, a to je fantastický pocit,“ říká čerstvý čtyřicátník, který se v minulém roce stal členem akviziční komise londýnské galerie Tate Modern pro východní Evropu.

Robert Runták
Robert Runták, právník a sběratel umění.

Letos v létě poprvé vystavil část své sbírky v litomyšlské galerii. Kolekce čítá několik stovek uměleckých děl a nechybí v ní plátna ikon moderního malířství Františka Kupky, Jindřicha Štyrského, Aléna Diviše nebo Václava Špály. Soustředí se však primárně na soudobé české umění, které v ní reprezentují například Krištof Kintera, Jakub Špaňhel, Michael Rittstein nebo Lubomír Typlt.

„Sbírka Roberta Runtáka zaujímá svou rozsáhlostí a komplexností výjimečné místo nejen na české scéně, ale i ve středoevropském kontextu. Nadšení a emocionalita, se kterou přistupuje k jejímu budování, zde jde ruku v ruce s potřebou vyčerpávajícím způsobem zaznamenat a obsáhnout celek. S domácími

i zahraničními autory jej dokonce spojuje osobní přátelství, což sbírku posouvá o další krok k její celistvosti. Je to to nejlepší, co se na české scéně objevuje,“ říká slovenský malíř Martin Gerboc, který byl kurátorem výstavy v Litomyšli.

Vášeň a přátelství

Runták sbírá umění zhruba devět let a sám to líčí tak, že před devíti lety nakoupil několik soch a obrazů, aby jimi vyzdobil svůj zrekonstruovaný dům v historickém centru Olomouce. „Jak děl postupně přibývalo, tak jsem si teprve uvědomil, že mi vlastně pod rukama vzniká umělecká sbírka,“ směje se. „Díky jeho nasazení, záběru sbírání a možnostem se záhy vyšvihla mezi dvě nejdůležitější české privátní sbírky vedle kolekce manželů Lettenmayerových,“ domnívá se kurátor a filmař Martin Dostál.

Index LN.

Robert Runták si velmi zakládá na svých přátelských vztazích se současnými českými umělci, které často navštěvuje v jejich ateliérech. Oni pak nechybějí na vernisážích výstav a několik jich za ním přijelo do Olomouce oslavit jeho čtyřicáté narozeniny.

„Snažím se k nim chovat pěkně. Na čem se dohodneme, to platí. Nemálo umělců jsem podpořil v době, kdy nebyli příliš známí a neměli peníze. Právě v těchto okamžicích je to pro ně nejdůležitější. Z nastupující generace jsou to třeba Ondřej Basjuk nebo Michal Rapant, u nichž jsem koupil větší množství pláten, a to jim výrazně usnadnilo další umělecký rozvoj,“ vysvětluje.

Runták o sobě mluví jako o olomouckém patriotovi a hrdě ukazuje svou fotografii s pohárem českého fotbalového svazu, který v roce 2012 získala tamní Sigma. Runták byl tehdy akcio­nářem a místopředsedou představenstva klubu. Název firmy, kterou tento mladý muž na Hané vybudoval a jejíž úspěch mu tyto aktivity umožnil, zní asi poněkud překvapivě: Exekutorský úřad Přerov.

Přestože sám nikdy nebyl exekutorem, byl to právě Robert Runták, kdo pod jménem Tomáše Vrány vybudoval největší továrnu na exekuce v zemi. Stál v jejím čele jako ředitel, komunikoval s velkými věřiteli a vymýšlel inovativní postupy při vymáhání. V obdobné pozici podle všeho pokračuje i nyní, když exekutorský úřad letos na jaře převzal Runtákův vrstevník a dlouholetý podřízený Lukáš Jícha.

„Očekávám, že bude působit v podobné manažerské pozici, na které se dříve osvědčil a ukázal své kvality, kterých by bylo škoda se vzdát,“ uvedl Jícha v květnu v rozhovoru pro týdeník Ekonom. „Tím se v žádném případě nevzdávám svých pravomocí a odpovědnosti za vedení úřadu, který jako soudní exekutor reprezentuji a sám aktivně vykonávám,“ dodal nový přerovský exekutor.

Celý příběh si dočtěte v magazínu Index, který vychází v Lidových novinách v pondělí.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!