18. listopadu 2010 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Královská svatba přinese Británii miliardy, z pití a jídla

Nejsledovanější pár. Britský princ William s přítelkyní Kate Middletonovou bojují proti pronásledování fotoreportéry.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejsledovanější pár. Britský princ William s přítelkyní Kate Middletonovou bojují proti pronásledování fotoreportéry. | foto: ČTK

LONDÝN Svatba prince Williama a jeho vyvolené Kate Middletonové by mohla v Británii díky zvýšené spotřebě zejména nápojů a jídla určených k oslavám vytvořit obrat v celkové výši 620 milionů liber (téměř 18 miliard korun).

Odhadla to organizace Verdict Research. Jenom útraty v den svatby, na který by navíc mohlo být vyhlášeno pracovní volno, by mohly přinést zhruba polovinu celkové sumy. Prodej šálků s vyobrazením páru a dalších suvenýrů by mohl představovat zhruba 30 milionů eur (asi 740 milionů korun), informovala agentura AFP. Dopravním společnostem a turismu má sláva přinést na 250 milionů eur.

"Může se to zdát hodně, ale je třeba vzít v úvahu, že tato významná událost bude mít dopad na celý svět, a ne jen na Británii," uvedla společnost v tiskové zprávě.

Princ William a jeho snoubenka Kate Middeltonová

Úterní oznámení snoubenců, že se příští rok vezmou, vyvolalo v britské společnosti nadšení a jako pozitivní zprávu jej přijali i ekonomové.

Británie se v současnosti potýká s důsledky hospodářské krize a úsporných opatření.

"Je to vítané překvapení. Hospody, hotely a restaurace by měly mít velký prospěch z nárůstu veřejné spotřeby," je přesvědčen také analytik společnosti ETX Capital Manoj Ladwa.

Lidovky.cz, ČTK