Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Křetínského fond se stal největším akcionářem v americké firmě prodávající obuv Foot Locker

Daniel Křetínský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský. | foto: ČTK

New York Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem americké firmy Foot Locker. Podle záznamů americké Komise pro cenné papíry v ní už vlastní 10,3 procenta. Fond Vesa nakoupil první - tehdy šestiprocentní - podíl v prodejci obuvi Foot Locker teprve v květnu letošního roku. Nyní má podíl Vesy hodnotu zhruba 400 milionů dolarů (8,8 miliardy Kč), píše na svém webu agentura Bloomberg.

Křetínský letos investoval do řady firem včetně druhého největšího provozovatele sítě supermarketů v Británii J Sainsbury nebo do britské poštovní služby Royal Mail.

V květnu vyšlo najevo, že koupil podíl v americké obchodní síti Macy’s, ale většinu ho obratem následující měsíc prodal, když stoupla cena akcií řetězce. Na zhruba 40 procent se jeho investiční společnosti EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní se slovenským investorem Patrikem Tkáčem, podařilo zvýšit podíl v německé obchodní společnosti Metro.

Foot Locker se stejně jako jiné maloobchodní společnosti vzpamatovává z dopadů pandemie. Firma v březnu odvolala výhled na letošní rok a uvedla, že přechodně uzavře pobočky ve větší části světa. Její hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí ale překonaly odhady a cena akcií firmy se od propadu na začátku roku více než zdvojnásobila.

Křetínský je mimo jiné většinovým vlastníkem a předsedou představenstva Energetického a průmyslové holdingu (EPH). Jako investor se angažuje i v jiných odvětvích, a to prostřednictvím společností Czech Media Invest (média), EP Global Commerce (velkoobchod), Mall Group (e-commerce) nebo EP Industries (průmyslová aktiva). Je také předsedou představenstva AC Sparta Praha fotbal.„Už investujeme. Prostě věříme, že současný trh podhodnocuje některé velmi zajímavé a důležité společnosti,“ řekl v dubnu Křetínský Bloombergu. Tehdy panovala velká nejistota kolem dopadů koronavirové nákazy. Křetínský sám se novým koronavirem na jaře nakazil.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...