Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kritizovaný ‚pan domácí‘ Zdeněk Bakala prodává bývalé hornické byty OKD

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

HAVÍŘOV Bývalé hornické byty OKD budou mít nového majitele - britská společnost Round Hill Capital. Jde o více než 43 tisíc bytů. Dosud je vlastnila firma RPG Byty, v níž má podíl známý podnikatel Zdeněk Bakala.

Transakci oznámil mluvčí firmy Round Hill Capital pro Česko Jiří Reichl. Cenu neuvedl. Jde o byty v Moravskoslezském kraji, okolo nichž bylo v minulosti mnoho emocí, zejména kvůli jednání s nájemníky. A naposledy vzbudily pozornost kvůli tomu, že ve dvaceti z nich stát pronajal byty pro uprchlíky, kteří už v zemi získali azyl.  

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Společnost byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. 

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Nyní dostanou lidé nového domácího.

„Round Hill Capital, plně integrovaný mezinárodní investor a správce realitních investic a majetku, schválil akvizici společnosti RPG Byty,“ sdělil Reichl. Jde o první akvizici společnosti na českém trhu. 

Mluvčí Roman Frkous za Zdeňka Bakalu uvedl, že práva nájemníků i po prodeji firmy zůstanou zachována. „Postavení nájemníků se prodejem společnosti žádným způsobem nemění. Jejich nájemní smlouvy platí dál, jejich smluvní stranou nadále zůstává společnost RPG Byty. Všechna zákonná i smluvní práva zůstávají zachována,“ uvedl Frkous.

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, hájícího zájmy nájemníků, Roman Macháček řekl, že podle jeho mínění se nový vlastník bude snažit z investice vytřískat maximum, do oprav investovat minimum a nájemníci budou platit zvyšující se nájemné. 

„Investor se bude tvářit, že to koupil v dobré víře, a těžko se po něm bude něco vymáhat. Pro nájemníky z toho nic dobrého nebude,“ řekl Macháček.

Řekl, že jde o další krok k dokončení podvodné privatizace OKD a hornických bytů, který možná souvisí s tím, že privatizaci OKD má projednávat soud. „Místo toho, aby byty vlastnili nájemníci, bývalí horníci a jejich rodiny, získala je skupina gaunerů, která z nich získala desítky miliard a teď je prodala dalším investorům,“ řekl Macháček.

„Na nynějším prodeji není nic nečekaného ani náhlého. Znamená to, že dosavadní vlastníci jako finanční investoři již dokončili všechny standardní kroky jak společnost stabilizovat, ozdravit, nasměrovat k rozvoji, zlepšit její výkonnost a zvýšit její hodnotu, a přišel čas nalézt pro ni vhodného kupce,“ uvedl Frkous. Odborné zkušenosti a tržní postavení firmy Round Hill budou podle něj pro RPG Byty jednoznačným přínosem.Frkous uvedl, že společnost RPG Byty je investicí, která byla připravena k prodeji už delší dobu.  Spolu s RPG Byty kupuje i servisní firmu RPG Služby. Portfolio RPG Byty sestává ze 43083 bytů o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních.

„Z pohledu Zdeňka Bakaly jde o další krok v naplňování dřívějšího rozhodnutí o přátelském rozchodu s bývalými společníky. Nadále se bude soustřeďovat na rozvoj vlastních investic a filantropických aktivit v rámci rodinné investiční skupiny BMM,“ uvedl Frkous.

Round Hill Capital je globální společnost zaměřená na investice a správu v realitní oblasti. Má pobočky ve Spojeném království, Německu, Lucembursku, Belgii, USA a Nizozemsku. Od založení v roce 2002 investovala do svého evropského portfolia kapitál přesahující hodnotu šesti miliard eur (přes 162 miliard korun).

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...