5. ledna 2010 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize definitivně končí. Vládní výdaje v Evropě skokově zvýšily inflaci

Do Evropy se vrátila inflace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Evropy se vrátila inflace | foto: Shutterstock

BRUSEL Růst spotřebitelských cen v eurozóně na konci loňského roku výrazně zrychlil. Meziroční míra inflace v prosinci činila 0,9 procenta, zatímco v listopadu byla 0,5 procenta.

Novináře o tom dnes informoval Eurostat. Ceny v členských státech EU, které platí eurem, začaly růst teprve v listopadu, předtím téměř půlroku klesaly.

Růst spotřebitelských cen podle ekonomů naznačuje, že ekonomika eurozóny pozvolna oživuje. To potvrdily i výsledky za třetí čtvrtletí loňského roku, kdy hrubý domácí produkt mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta. Data tak potvrdila, že v eurozóně skončilo období recese. Byl to totiž vůbec první růst po pěti čtvrtletích poklesu, naposledy hospodářství eurozóny vzrostlo v prvním čtvrtletí roku 2008.

Navzdory růstu inflačních tlaků, které hospodářské oživení přináší, zůstal vzestup spotřebitelských cen v roce 2009 ve srovnání s předchozími roky zanedbatelný. V roce 2008 ceny v eurozóně za celý rok stouply dokonce o čtyři procenta, což byla nejvyšší hodnota v historii. S příchodem hospodářské krize se však začaly prudce propadat.

Zvyšování inflace předznamenává oživení ekonomiky. Prodejci se přestávají bát prodávat za vyšší ceny a do byznysu se promítají i levné peníze od centrálních bank a vládní protikrizové balíčky, které po celé Evropě napumpovaly do ekonomiky stovky miliard.

Dalším náznak definitivního konce recese přinesly i dnešní data německého úřadu práce o míře nezaměstnanosti, která v prosinci zůstala na listopadové úrovni 8,1 procenta. Počet nezaměstnaných poslední měsíc roku po sezonním očištění tak překvapivě klesl o 3000 na 3,421 milionu osob. Ekonomové podle ankety agentury Reuters přitom čekali v průměru nárůst počtu nezaměstnaných o 5000.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz