Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize doléhá na nákupní centra: třetina návštěvníků snížila útraty

Interiér obchodního centra Palladium. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér obchodního centra Palladium. | foto: Lidové noviny

PRAHA Tuzemská nákupní centra prožívají těžké časy, jelikož zhruba třetina jejich návštěvníků kvůli hospodářské krizi snížila útraty. Vyplývá to ze studie Shopping Center&Hypermarket 2010 společnosti Incoma GfK.

Nákupním centrům už loni klesly tržby i návštěvnost, přičemž jejich expanze se kvůli krizi téměř zastavila a některé málo navštěvované obchodní komplexy nyní čeká boj o další existenci.

Pokles až 35 procent

Nákupním centrům loni podle ředitele developerské společnosti Unibail-Rodamco Martina Macháče klesla návštěvnost meziročně o pět až deset procent a obrat o deset až 30 procent.

Nejvíce prý pokles poptávky pocítily prodejny s módou. "Meziroční poklesy lídrů trhu (v oblasti módy) činí 15 až 35 procent," podotkl Macháč.

"Stagnace ekonomiky se promítla také do nákupního chování zákazníků nákupních center. Z rozsáhlého zákaznického šetření vyplývá, že 32 procent respondentů určitým způsobem snížilo své výdaje v nákupních centrech a dalších 29 procent jiným způsobem upravilo strukturu svých nákupů," sdělil dnes František Diviš ze společnosti Incoma GfK.

Mnoho nákupních center loni podle Diviše zaznamenalo pokles obratu a zejména některá méně kvalitní centra se musela vyrovnat nejen s úbytkem zákazníků, ale i odchodem některých nájemců.

"V roce 2009 také již došlo k historicky prvnímu ukončení činnosti nákupního centra (nákupní centrum Stodůlky) a jeho přeměně na úplně odlišný maloobchodní koncept. Tato situace se při déletrvajícím přetrvávání stagnace ekonomiky může v budoucnu opakovat," upozornil Diviš.

Expanze nákupních center se zastavila

Nákupní centra nyní registrují koncentraci provozovatelů obchodů, kdy obchodní řetězce obsazují volné prostory na úkor slabších lokálních nájemců. "Zatímco celkový počet provozoven se v nákupních centrech zvýšil o více než čtyři procenta a celkem zde zpočátku roku 2010 fungovalo zhruba sedm tisíc maloobchodních provozoven, počet firem provozujících prodejny v nákupních centrech celkově klesl téměř o tři procenta," podotkl Diviš.

Vedou obchody s módou

Na začátku letošního roku v nákupních centrech fungovalo 2044 obchodů s oděvy a módou, 774 gastronomických provozoven a 637 obchodů s obuví a koženým zbožím.

Početné zastoupení měly také prodejny s klenoty, hodinkami a dárky (524), spotřební elektronikou a počítači (480) či potravinami (442).

Expanze nákupních center se na tuzemském trhu loni takřka zastavila. "Pokud nepočítáme dva projekty dokončené na počátku jara 2009 v Liberci, jejichž otevření v roce 2009 je spíše důsledkem zpoždění prací než plánovaného načasování, pak bylo v tomto roce dokončeno pouze jedno velké nákupní centrum OC Fórum v Ústí nad Labem," uvedl Diviš.

Podle Diviše nelze očekávat podstatné oživení trhu ani letos. Nové projekty jsou totiž až na výjimky, jako je například pražská Galerie Harfa, posunuty či pozastaveny a developeři či investoři vyčkávají na další vývoj situace.

Vysokou návštěvností se nyní mohou chlubit zejména pražská centra Nový Smíchov a Centrum Chodov a brněnská Olympia a Galerie Vaňkovka. "Každé z těchto center loni navštívilo kolem 16 procent domácností z celé ČR," uvedl Diviš.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.