Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize donutila legendární výrobce pian Petrof vyrábět nábytek

Piano Petrof  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piano Petrof | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

HRADEC KRÁLOVÉ Firma Petrof Hradec Králové, která je jedním z největších evropských výrobců pian a klavírů, stetčně bojuje s celosvětovou hospodářskou krizí. Podnik byl již nucen kvůli poklesu odbytu propouštět zaměstnance, vloni ale také začal s výrobou nábytku.

"Nejsme takoví optimisté, abychom si mysleli, že poté co skončí krize, nastane obří boom prodeje pian. Celý trh v této oblasti je v útlumu již několik let. Slibujeme si ale, že ne všechny konkurenční firmy přežijí, a bude možné obsadit jejich místa na trhu," řekla jednatelka firmy Zuzana Ceralová-Petrofová s tím, že minulý týden zkrachoval například jeden německý výrobce pian, zavřít výrobu se ale chystá i jedna anglická firma.

Firma Petrof tradičně zhruba 95 procent zboží vyvážela na zahraniční trhy, letos však stoupá podíl prodejů pian a klavírů v České republice. "Tuzemský trh nyní tvoří deset až 15 procent našich tržeb, protože tady se piana prodávají stejně dobře jako vloni a není možné mluvit o nějaké velké krizi," řekla Ceralová-Petrofová.

Nábytek se uchytil, výroba jeden na plné obrátky

S poklesem zájmu o klavíry a piana se firmě daří vyrovnávat díky vloni zavedené výrobě nábytku. "Letos ho děláme s větší intenzitou, měli jsme za sebou již referenční práce. Dokonce se to rozjelo tak, že některé provozy ani nemohly jít na dovolenou," řekla jednatelka, podle které zůstávají hlavním předmětem činnosti i přes současný útlum výroby stále klavíry a piana.

Firma kvůli krizi již na začátku letošního roku oznámila, že do poloviny roku propustí polovinu z 390 zaměstnanců. "Propouštění stále pokračuje, cílový stav ke konci srpna letošního roku je 210 lidí," řekla jednatelka.

Továrna Petrof, jejíž vznik sahá do roku 1864, prožila zřejmě nejtěžší období v roce 2004, kdy bojoval o holé přežití. Banky tehdy firmě obstavily účty a podnik lidem krátce dlužil výplaty. Firma následně přistoupila k radikální restrukturalizaci, při které propustila několik stovek lidí, uzavřela pobočné závody a výrobu soustředila do Hradce Králové.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....