27. března 2009 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize dopadla i na Santa Clause

Santa Claus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santa Claus. | foto: Reprofoto

ROVANIEMI Ekonomická krize se nevyhýbá ani populární postavě, která nosí vánoční dárky dětem v polovině světa. Finská vláda, která je jedním z velkých vlastníků zábavního parku Santapark, prodává svůj dvaatřicetiprocentní podíl společnosti Santa's Holding. Ta zastupuje místní investory a vyhrála tendr na koupi státního podílu.

Společnost vykoupí i podíl města Rovaniemi, kde Santapark leží, a podíl dopravní společnosti Lapin Matkailu, čímž navýší svůj podíl v parku na šestapadesát procent. Zbývající část drží podle agentury Reuters několik dalších investorů z Finska.

Podle veřejnoprávní televize YLE noví vlastníci plánují snížit náklady na prodej a marketing parku, který od svého otevření v roce 1998 příliš nevydělává. Tržby se pod jejich vedením mají zvýšit z 1,5 milionu eur ročně na dva miliony.

 „Pokud jde o budoucnost Santaparku, je pro mne důležité, že vlastníkem se stane místní a ekonomicky silná společnost.

Noví vlastníci posílí vánoční aktivity nabízené turistům směřujícím do domova Santa Clause,“ řekl starosta Rovaniemi Mauri Gardin. Santapark je jedním z velkých zaměstnavatelů v Rovaniemi. Navštěvuje ho padesát až šedesát tisíc turistů ročně.

„Koncept Santaparku je dobrý, ale musíme pečlivě sledovat náklady. Nabídneme další atrakce, které posílí image Santa Clause a zvýší turistickou atraktivitu Laponska,“ řekl jeden z nových majitelů Ilkka Länkinen.

Ježíšovo rodiště: nepokoje i o Vánocích. Izraelský policista zasahuje proti palestinským demonstrantům, z nichž jeden je oblečen jako Santa Claus. Santa Claus je důležitou součástí lokální ekonomiky šedesátitisícového Rovaniemi, města, které leží přímo na polárním kruhu. Každou vánoční sezonu město uvítá asi 280 tisíc turistů, kteří navštěvují různé tematické akce.

Ve městě je Hotel Santa Claus patřící pod síť Clarion, Hotel Rudolf (jméno devátého Santova soba se svítícím nosem) a město má dokonce zapsanou ochrannou známku na pojmenování svého letiště „Oficiální letiště Santa Clause“.

Město je kromě zábavního Santaparku ještě místem, kde Santa Claus oficiálně „bydlí“ a provozuje svou kancelář, Santovy vesničky.

 Finská ekonomika očekává letos pokles o pět procent, vláda se tak snaží zbavovat investic, které jí nic nevynášejí. K hospodářskému růstu se má země vrátit až v roce 2011.

 Finský Santapark navíc není jedinou podobnou atrakcí, která v době krize ztrácí návštěvníky. Společnost Walt Disney zaznamenala ve svých disneylandech meziročně pětiprocentní úbytek návštěvníků a zisk se jí za loňský rok propadl o čtyřiadvacet procent. Stejně jako ostatní „lunaparky“ i disneylandy tak snižují vstupné.
ond, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!