18. března 2009 13:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize? Firma končí, nesehnala lidi

U počítače (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

MINOT Bizarní problém řeší floridská firma Sykes Enterprices - marně totiž shání zaměstnance pro svou pobočku v Severní Dakotě.

V době, kdy ve Spojených státech přicházejí měsíčně o práci desítky až stovky tisíc lidí, to zní téměř neuvěřitelně. Ale je to pravda.

 Sykes Enterprices, která zprostředkovává servis počítačů, tiskáren apod., otevřela svou pobočku ve čtyřicetitisícovém Minotu v Severní Dakotě v roce 1996. Obchody šly tak dobře, že se loni v létě firma rozhodla zvýšit počet zaměstnanců servisního call centra z dvou set na 450.

Stalo se ale něco, co nikdo nečekal - o práci projevil zájem tak malý počet lidí, že se firma dokonce rozhodla svou pobočku v Minotu zavřít. Místo zhruba dvousetpadesáti nových pracovních míst tak v Minotu budou muset řešit, kam s dvěma stovkami lidí, kteří pro Sykes pracovali dosud.

"Několik měsíců jsme se tu usilovně snažili najít dost zájemců o práci, ale marně," řekla agentuře AFP mluvčí firmy Andrea Burnett. Firma, které se dnes jako jedné z mála daří, prý inzerovala všude možně, v tištěných i v elektronických médiích.
Ve Spojených státech přišlo jen v únoru o práci 650 tisíc lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla 8,1 procenta. Severní Dakota ale jako by ani do unie nepatřila - míra nezaměstnanosti tam dosahuje zhruba pěti procent.

Kapitola sama pro sebe, co se nezaměstnanosti týče, je i město Minot, které celkem slušně "živí" zemědělství, těžba ropy a v neposlední řadě i základna amerického letectva.
Případné zájemce "zvenku", tedy z jiných států unie, většinou odradí jeden ze tří faktorů - poloha, demografie (přesněji liduprázdno) nebo počasí. Severní Dakota je řídce obydlený stát - žije v něm všeho všudy 650 tisíc lidí - a navíc leží v jednom z nejodlehlejších koutů Ameriky. V jistých oblastech, včetně severozápadu, kde leží Minot, bývá v zimě skoro tak mrazivo jako na Aljašce...