3. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize na Ukrajině může zdražit ropu. To posílí ekonomiku Ruska, tvrdí analytici

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

NEW YORK Současná krize na Ukrajině by podle analytiků mohla vést k poklesu na akciových trzích. Ceny ropy by v jejím důsledku naopak mohly zamířit vzhůru, což by podpořilo ruskou ekonomiku, píše server televize CNBC.

Investoři by se podle analytiků kvůli růstu averze vůči riziku mohli zbavovat akcií a nakupovat místo nich relativně bezpečná aktiva, například americké dolary a dluhopisy.

VŠE o dění na Ukrajině ČTĚTE ZDE

Analytička Tina Fordhamová z banky Citigroup označila ukrajinskou krizi za "největší geopolitickou hrozbu za několik let". Někteří analytici se však dopadů krize na finanční trhy příliš neobávají.

"Nic katastrofálního"

"Nemyslím si, že lidé kvůli tomu propadnou panice," řekl CNBC analytik Mark Matthews ze společnosti Julius Baer. Dodal, že ukrajinská krize neznamená pro finanční trhy "nic katastrofálního".

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli obvinil Rusko z vyhlášení války poté, co ruský parlament v sobotu schválil žádost prezidenta Vladimira Putina o nasazení ruských vojáků na Ukrajině. Americký ministr zahraničí John Kerry odsoudil ruský postup vůči Ukrajině jako "neuvěřitelný akt agrese" a pohrozil Moskvě sankcemi, které mohou zemi ekonomicky izolovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz