11. října 2011 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize napadla matky tuzemských bank. Zahojí se v Česku?

Finanční krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finanční krize | foto: Shutterstock

PRAHA Bankovní nákaza se šíří Evropou. Do potíží se v krátké době dostali majitelé tří největších českých bank. V krajním případě může dojít i k tomu, že se ztrátové bankovní skupiny odhodlají k prodeji českých bank.

Rakouská Erste Bank, jež vlastní největší domácí banku – Českou spořitelnu, včera přiznala, že odepíše přes 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). V jejím případě však nejde jen o ztracené obchody s krachujícím Řeckem, ale hlavně o potíže na maďarském a rumunském trhu.

VÍCE O PROBLÉMECH ERSTE:

Pod tlakem je také belgická KBC. Ta včera oznámila, že prodá lucemburskou dceřinou banku KBL za jednu miliardu eur katarské státní společnosti Precision Capital. KBC vlastní českou banku ČSOB, té se však, alespoň zatím, vzdát nechce.

O NÁKUPECH KATAŘANŮ VÍCE ZDE:

Vlastník Komerční banky, francouzská Société Générale, už pár dní čelí spekulacím, že bude muset navýšit kapitál až o čtyři miliardy eur. Vedení banky to však popírá.

Česká spořitelna své klienty uklidňuje, že jich se problémy její „matky“ netýkají. Analytici její slova potvrzují. „České banky jsou účetně oddělené od svých zahraničních vlastníků. Česká národní banka navíc přísně hlídá transakce mezi mateřskou a dceřinou společností,“ vysvětluje analytik J&T Banky Milan Lávička.

Miliardy čekají na účtu

Prostor k výplatě mimořádné dividendy se přitom nabízí. Na účtu České spořitelny se nachází nerozdělené zisky v celkové výši 54,5 miliardy korun. Reálný není ani tlak na vyšší zisk České spořitelny, tedy zvyšování bankovních poplatků a úrokových marží.

ersteKonkurenční boj na trhu sílí, na velké tradiční banky stále více dorážejí nové „nízkonákladové“ banky jako například Fio, mBank, Zuno Bank a nově též Air Bank náležící do skupiny nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rozprodávání zatím nehrozí

V krajním případě může dojít i k tomu, že se ztrátové bankovní skupiny odhodlají k prodeji českých bank. Jedna taková transakce byla uzavřena před měsícem, kdy rakouská Volksbank prodala svou divizi působící ve střední a východní Evropě ruské Sberbank. Prodej se týká i Volksbank CZ, jež náleží mezi středně velké banky na českém trhu.

erstePodle analytiků si však zahraniční mateřské skupiny ponechají české banky co možná nejdéle. „Prodej České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB by podle mne byl reálný jen v případě kolapsu mateřské banky na způsob Lehman Brothers, což zatím vidím jako málo pravděpodobné,“ říká Tomáš Tomčány z Patria Finance.

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ INŽENÝR - LEGISLATIVA A CERTIFIKACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč