23. dubna 2009 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize nekrize, iPhone táhne Apple vzhůru

Mám ho! Češi čekali loni v srpnu na iPhone dlouhé hodiny ve frontách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mám ho! Češi čekali loni v srpnu na iPhone dlouhé hodiny ve frontách. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Americké společnosti Apple stoupl čistý zisk o 15 procent na 1,21 miliardy dolarů (25 miliard Kč). Firma těžila hlavně z velké obliby mobilního telefonu iPhone, který firmu i v ekonomické krizi táhne vzhůru. Ostatní výrobci elektroniky se přitom potýkají s velkým propadem prodejů.

Tržby se za tři měsíce do 28. března zvýšily o devět procent na 8,16 miliardy dolarů. Zisk na akcii stoupl na 1,33 dolaru z loňských 1,16 dolaru a výrazně tak překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří očekávali v průměru zisk jen 1,09 dolaru na akcii.

Apple prodal ve čtvrtletí 3,8 milionu iPhonů, což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni. Také společnost AT&T, která má v USA mezi mobilními operátory exkluzivitu pro prodej iPhonu, uvedla, že její zisk podpořila obliba přístroje.

Prodej přehrávačů hudby iPod se zvýšil o tři procenta na 11 milionů. Slabší byl však zájem o počítače Macintosh, jejichž prodej klesl o tři procenta na 2,2 milionu kusů. Tržby z prodeje počítačů se pak propadly až o 16 procent, protože většina lidí si koupila nejlevnější počítače firmy, jaké našla.

Ve třetím fiskálním čtvrtletí společnost očekává zisk na akcii 95 centů až jeden dolar při příjmech 7,7 miliardy až 7,9 miliardy dolarů. Analytici počítají se ziskem 1,12 dolaru na akcii a příjmy 8,28 miliardy dolarů, napsala agentura AP.

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?