Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize nekrize. Manažeři si rozdělí větší prémie

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Většina manažerů ve finančním sektoru předpokládá, že letos dostane stejné nebo vyšší odměny než v loňském roce. Odborníci se však nemohou shodnout, zda tato očekávání jsou výsledkem nepoučitelnosti finančníků, nebo jde o jednu z prvních vlaštovek zvěstujících zlepšení ekonomické situace.

Na 58 procent finančních manažerů předpokládá, že jejich letošní odměny budou buď stejné, nebo vyšší než loni. Každý desátý je dokonce přesvědčen o tom, že letošní prémie pro něj budou rekordní.

Taková optimistická očekávání zmapovala agentura Bloomberg, která na konci října oslovila více než 1450 manažerů s otázkou, jak vysoké odměny za letošní práci čekají. Z výsledků tohoto průzkumu zveřejněných včera zároveň vyplývá, že pouze patnáct procent z oslovených manažerů si myslí, že jejich letošní odměny budou nižší než v loňském roce. Jen každý jedenáctý předpokládá, že dostane nejnižší bonus v historii.

Průzkum agentury Bloomberg také ukázal, že mezi nejoptimističtější finančníky patří zejména Asijci, zatímco Američané a Evropané mají mnohem skromnější očekávání. Optimistické naděje finančních manažerů na vysoké odměny jsou přitom v přímém rozporu s přáním většiny obyčejných lidí. Ti totiž právě finanční sektor považují za strůjce současné hospodářské recese, a rádi by proto omezili bonusy pro jeho manažery.

Vzhledem k tomu, že mnoho finančních institucí bylo sanováno z peněz daňových poplatníků, považují lidé vysoké odměny manažerům za nespravedlivé. Na druhé straně někteří odborníci vidí ve vysokých očekáváních manažerů odraz současného zlepšujícího se stavu světové ekonomiky, která se pomalými kroky začíná vymaňovat z recese.

Další podrobnosti si přečtěte v sobotním vydání deníku

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...