13. července 2009 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize podle všeho svědčí El Niňu. Může ekonomice zasadit další ránu

El Niňo může přinést záplavy i velká sucha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy El Niňo může přinést záplavy i velká sucha. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Američtí vědci v těchto dnech potvrdili návrat klimatického fenoménu El Niňo, který by mohl způsobit další problémy světové ekonomiky. Podle agentury Reuters tak návrat El Niňa nemohl přijít v horší čas než v nejhlubší krizi za posledních sedmdesát let.

Zdá se, že ekonomické a finanční problémy jdou El Niňu k duhu. Na síle získal i před 11 lety při asijské finanční krizi, kdy způsobil prudké bouřky, tornáda, záplavy i rozsáhlá sucha a vůbec největší anomálie za 150 let, které zabily 2000 lidí a způsobily škody za miliardy dolarů. Michelle L'Heureuxová z Amerického klimatického centra je ale přesvědčená, že by nejnovější El Niňo nemělo podobné síly  v současnosti dosáhnout. 

Pokud ale vyvolá velké změny počasí, případně sucha v Asii a Austrálii, dojde k dalšímu růstu cen obilovin, které jsou již v současnosti na rekordních úrovních. Shawn McCambridge, analytik pro agrokomodity ze společnosti Prudential Bache Commodities v Chicagu, tvrdí, že El Niňo by mohl v druhé polovině roku vyvolat nové sucho v Austrálii a zasáhnout i produkci Jižní Ameriky. Austrálie se přitom ještě nesebrala z nejhoršího sucha za posledních století, které ji před pár lety zasáhlo.

El Niňo je důsledkem abnormálního ohřívání vod Tichého oceánu v rovníkové oblasti, které způsobuje prudké změny v proudění větru a srážkách po celé zeměkouli.

Lidovky.cz