16. července 2009 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize přemohla už i pohodlnost Francouzů, otevřou obchody v neděli

V neděli mohly mít ve Francii otevřeno jen prodejny na Champs Elysees | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V neděli mohly mít ve Francii otevřeno jen prodejny na Champs Elysees | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Dolní komora francouzského Národního shromáždění dnes schválila poměrem hlasů 282 ku 238 zákon, který umožní obchodníkům v některých regionech trvalý nedělní prodej.

Nedělní prodej patřil mezi klíčové reformní opatření v prezidentské kampani Nicolase Sarkozyho. Zastánci zákona tvrdí, že rozšíření nedělního prodeje poskytne francouzské ekonomice potřebný impulz v době, kdy zemi svírá recese. Levicová opozice ale takový krok označuje za urážku ochrany práce a tradicionalisté zdůrazňují, že je to útok na den, který má být zasvěcený oddychu. 

Schválený zákon umožňuje, aby mohly obchody ve třech největších aglomeracích země - pařížské, marseillské a lillské - prodávat i v neděli. Jejich zaměstnanci se však budou sami rozhodovat, jestli chtějí poslední den v týdnu pracovat nebo ne. Navíc mohou být obchody otevřené v dalších 500 městech a obcích, které jsou z turistického hlediska zajímavé. Zatímco ale budou mít ve velkých aglomeracích pracovníci nárok na dvojnásobný plat oproti všedním dnům, v ostatních krajích tuto povinnost zákon zaměstnavatelům neukládá. 

Neděle se určila zákonem jako povinný obchodní den volna v roce 1906, kdy v tomto dni tragicky zahynulo několik horníků. Po této události se mobilizovala veřejnost, která požadovala pro zaměstnance právo v neděli nepracovat. Podle průzkumů se ale v jiných oblastech než v obchodu v neděli běžně pracuje a pro fungování země je to dokonce nevyhnutelné. Francie navíc v nedělním pracovním nasazení překonává ostatní západoevropské státy.

Nejednotné pravidlo ale porušovaly i některé obchody v Paříži. Šlo především o prodejny na Champs Elysees, které splňovaly kritérium kulturního a zábavního sortimentu, které umožnuje v den pracovního volna obchody otevřít. V Pařížské čtvrti Maires, která je turisty velice oblíbená, ale byly otevřené i obchody s textilem a zlatnictví. Státní správa přitom zarputile tvrdí, že o to neví. Horní komora francouzského parlamentu se bude kontroverzním zákonem zabývat za týden.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!