18. dubna 2009 8:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize pročistila Ruský miliardářský klub

Ruský miliardář Roman Abramovič, majitel Chelsea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský miliardář Roman Abramovič, majitel Chelsea. | foto: ČTK

MOSKVA Ekonomická krize se tvrdě projevila také v Rusku, kde výrazně zasáhla i největší boháče. Více než 70 procent z nich utrpělo značné finanční ztráty. Ruský miliardářský klub byl proto nucen vyškrtnout ze svého seznamu dvě třetiny dosavadních členů, protože za uplynulý rok "přestali splňovat kritéria". Napsal to ve svém nejnovějším ruském vydání magazín Forbes.

"Krize zasáhla každého: finančníky a developery, oceláře i naftaře, výrobce spotřebního zboží i jeho prodejce a dokonce i majitele diverzifikovaných holdingů," píše Forbes. "Ani jeden z velkých podnikatelů na tom není lépe než loni," dodává.

Do čela žebříčku nejbohatších Rusů staví list Michaila Prochorova, i když v uplynulém roce zchudl o 13,1 miliardy dolarů (asi 267,7 miliardy Kč).

Majetek tohoto majitele dolů je nyní odhadován na 9,5 miliardy dolarů (asi 194 miliard korun), což jej činí zhruba o miliardu bohatším než Romana Abramoviče, který se umístil na druhé příčce. Třetí místo zaujal Vagit Alekperov, osmapadesátiletý šéf největší ruské ropné společnosti Lukoil.

Jeho majetek činí 7,8 miliardy dolarů (asi 160 miliard Kč), je to ale o 6,5 miliardy dolarů (asi 133 miliard korun) méně než loni.

Roční ztráta jako půlka českého státního rozpočtu

Největší ztráty utrpěl "hliníkový car" Oleg Děripaska, který přišel o 25,1 miliardy dolarů (asi 514,3 miliardy korun). Tato suma představuje čtvrtinu ztrát desítky nejbohatších Rusů. Děripaska tak z loňského prvního místa spadl na letošní desáté. Jen o něco lépe skončil Alexej Mordašov, majitel oceláren Severstal, který přišel o více než 20 miliard dolarů (přes 410 miliard Kč): spadl z loňského druhého místa jen na sedmé.

Loni mělo miliardu dolarů 110 Rusů, letos 32

Souhrnný majetek 100 nejbohatších Rusů činí 142 miliard dolarů (asi 2,9 bilionu Kč), což ale představuje výrazný pokles z loňských 520 miliard (asi 10,6 bilionu Kč). Celkový počet ruských miliardářů se snížil na 32 z loňských 110. A zatímco loni se všichni miliardáři nevešli do žebříčku 100 nejbohatších Rusů, letos k zařazení do stovky stačí vlastnit 400 milionů dolarů (asi 8,2 miliardy Kč), píše Forbes.

Třiačtyřicetiletý Prochorov se vyšvihl do čela tabulky nejbohatších Rusů díky tomu, že jako jediný ze superboháčů prodal nejohroženější části svého majetku ještě před krizí. Samotného jej ale umístění v čele žebříčku příliš nevzrušilo. "O takových hloupostech nemám čas přemýšlet," řekl agentuře Reuters.

ČTK