17. prosince 2014 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize rublu může připravit o práci desítky tisíc Čechů, obává se expert

František Masopust | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Masopust | foto: František Masopust

PRAHA/MOSKVA Temné vyhlídky ruské měny straší i české firmy, které do Putinovy země dodávají zboží a služby za stovky milionů korun. Strmě padající rubl může způsobit i to, že ruské podniky nebudou schopné svým českým protějškům platit.

Kurz vůči dolaru padl v úterý na historické minimum, americká měna se v Rusku prodává za 80 rublů. „Pokud by propad pokračoval, může to připravit o práci desítky tisíc lidí,“ tvrdí František Masopust, který řídí Komoru pro hospodářské styky se zeměmi Společenství nezávislých států.

Lidovky.cz: Co může výrazný propad rublu znamenat pro české firmy, které  obchodují s ruskými podniky?
Především extrémní snížení exportu do Ruska a výrazné ztížení situace pro ty, kteří mají nastavená obchodní kritéria v dolarech. Je to určitě velký problém.

Lidovky.cz: Může dojít k rušení kontraktů s českými firmami?
Zřejmě přibude firem, které si nebudou moci dovolit kontrakty s českými firmami. Přestože je v Rusku oproti České republice několikanásobně větší trh, je to pořád o kapitálové síle. Riziko tady tudíž je.

Lidovky.cz: Rubl klesá už několik měsíců v řadě. Máte informace o konkrétních firmách, jejichž obchodní partneři se dostali do finančních potíží?
Ne, že by se na nás přímo obracely, ale vím, že existují firmy, které se s těmito problémy setkávají a řeší je. Jmenovitě vám žádnou neřeknu, ale je tady několik takových, které na tom z existenčního hlediska nejsou nejlépe vzhledem k tomu, že nad padesát procent jejich produkce směřuje na ruský trh. Pokud by došlo k nejhoršímu a těmto firmám by bylo zakázáno vyvážet do Ruska, může podle mého odhadu můžou přijít o práci desítky tisíc lidí.

Lidovky.cz: Jak dlouho by musela „měnová krize“ trvat, aby se Rusko stalo trhem, se kterým se českým firmám nebude vyplácet obchodovat?
Těžko to dokážu odhadnout. Záleží na objemu prostředků, které ta která firma má splácet, jak je kontrakt smluvně ošetřen a pochopitelně i na postoji a vstřícnosti bank, které poskytly půjčky. Časově se to podle mě nedá specifikovat.

Co se obchodů týče, české firmy mají svým způsobem kontrakty zaplacené. Tady jde o firmy, které dodávají na základě jednorázových smluv. Tam může nastat problém, že dodají do Ruska své zboží a nedostanou za něj zaplaceno.

Lidovky.cz: Zaznamenáváte snahu ruských firem o nějaké aktivní řešení?
Vím, že jednání mezi českými a ruskými podniky běží. V jakém rozsahu, to si nedovolím specifikovat. Tyto otázky se řeší na obou stranách, konkrétní údaje ale bohužel nemám.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz