Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize se dostala i na zahrádky. Lidé omezili nákup keřů a stromků

Zahradnictví. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahradnictví. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Zlatá léta zahradnictví, kdy lidé utráceli za rostliny miliony, jsou pryč a zahradníkům nastávají krušné časy. Letošní rok tak patrně bude pro většinu z nich ztrátový. "Lidé šetří," zaznívá nejčastěji z úst obchodníků. K špatným tržbám podle nich přispěl také například pozdní příchod jara či červnové povodně.

Václav Červinka z Přerova nad Labem provozuje zahradnictví Školky Montano již 10 let. Stejně jako ostatní obchodníci prodává i on především venkovní okrasné rostliny jako jsou nejrůznější keře, stromky, trvalky nebo letničky. Finanční situace už pro něj však není tak růžová jako doposud.

Každý rok mu narůstal prodej rostlin o 10 procent. Letos však nastal zlom. "Došlo ke zcela opačnému trendu a tržby nám naopak o deset procent poklesly," komentuje vývoj maloobchodu. Zahradní centrum provozuje také velkoobchod. Tam podle Červinky není pokles tak výrazný, ale situace se také obrátila. "Po konzultaci s konkurenčními podniky víme, že nejsme jediní. Všude lidé nakupují méně," potvrzuje nový trend Červinka.

ČTĚTE TAKÉ:


Zahradnictví v Česku tak letos zažívají krizi na vlastní kůži. Stejné je to i v Zahradnictví Franc v Kamenných Žehrovicích kousek za Prahou. Lidé zde utratili o 18 procent méně než loni. Firmy pak dokonce o 33 procent méně. "Museli jsme propustit několik zaměstnanců, snižujeme v rámci možností výdaje a čekáme, co se bude dít příští rok," popisuje letošní situaci majitel Petr Franc. Myslí si, že se ale příliš nezmění.

Na vině je nejistota lidí

Všichni oslovení zahrádkáři se shodují na jednom. Lidé šetří. Nemají jistotu zaměstnání a nevědí, kdy se zase něco zdraží. "Mají peníze, ale myslí na zadní vrátka," myslí si Iva Kolářová z Dačického Zahradnictví v Kaštanech. I jí potvrdili několikrát obchodní zástupci všeobecný pokles tržeb v zahradnictví. Přispěl k tomu prý i pozdní příchod jara. Podle Červinky situaci nepřispěly ani povodně a vysoké letní teploty. Lidé tak nestrávili na zahradách tolik času.

"Léta, kdy nám tržby každoročně rostly o dvacet i víc procent jsou nenávratně pryč," konstatuje Kolářová. Kromě rostlin prodává také věnce a květinové aranžmá. Nízký prodej konkrétně těchto výrobků prý zavinila také veliká konkurence i to, že si lidé dekorace vyrábí více než kdy dřív sami.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!