13. května 2009 12:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize srazila výrobu aut v Česku o třetinu

Škoda auto za první čtvrtletí letošního roku vyrobila jen polovinu aut, než jak tomu bylo loni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda auto za první čtvrtletí letošního roku vyrobila jen polovinu aut, než jak tomu bylo loni. | foto: ČTK

PRAHA Výroba osobních a lehkých užitkových aut v českých automobilkách v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 23 procent na 205 tisíc vozů. Vyplývá to ze statistiky Sdružení automobilového průmyslu. Největší pokles zaznamenala Škoda Auto, která vyrobila jen 98 tisíc vozů, tedy téměř o polovinu aut méně než ve stejném období loni.

Automobilka se potýkala s dopady ekonomické krize a část prvního čtvrtletí vyráběla jen čtyři dny v týdnu. Naproti tomu kolínská TPCA vyrobila 87.244 , což je jen o necelou pětistovku méně než v minulém roce. Brány továrny Hyundai opustilo 20.000 vozů, loni v tomto období ještě automobilka nevyráběla.

Ještě větší propad zaznamenala výroba nákladních vozů, když se snížila o téměř o šedesát procent na 253 automobilů. Letňanská Avia, která na začátku roku omezila výrobu až na tři pracovní dny, vyrobila 36 nákladních vozů, což představuje meziroční pokles o 78 procent. Tatře klesla výroba na polovinu, tedy 217 aut.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz