14. ledna 2009 10:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Krize tvrdě zasáhla i Česko, tvrdí odborníci

Globální finanční krize již zasáhla i Česko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Globální finanční krize již zasáhla i Česko. | foto: AFP

PRAHA Listopadový propad průmyslové produkce podle analytiků ukazuje, že celosvětová krize naplno dopadla i na Českou republiku. Tento vývoj by přitom podle nich měl přetrvat i v nejbližších měsících. Zlepšení odborníci očekávají nejdříve od poloviny letošního roku. Navíc někteří ekonomové na základě aktuálních dat očekávají, že česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poprvé po deseti letech zaznamená meziroční pokles HDP.

"Průmysl v listopadu skončil historicky nejhorším propadem v dějinách české ekonomiky, o 17,4 procenta. Nedaří se především strojařům a výrobcům dopravních prostředků, kterým ke konci roku výrazně propadly zahraniční zakázky. Propady jsou ale proti říjnu patrné prakticky ve všech odvětvích," řekl analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš. Jedinou výjimkou je podle něj rafinerské zpracování ropy, kde se projevuje odstávka rafinérií v roce 2007 a tudíž nízký srovnávací základ.

"Průmysl má před sebou další těžké měsíce: zakázky naznačují, že i další poklesy v nejbližších měsících budou výrazné. Oživení se dá čekat až teprve s oživením eurozóny, což je námi očekávaný scénář druhé poloviny příštího roku," uvedl analytik České spořitelny Martin Lobotka.

Síla propadu výroby, která překvapila i největší pesimisty, posiluje podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského očekávání, že česká ekonomika zaznamenala ve čtvrté kvartálu loňského roku poprvé po deseti letech meziroční pokles HDP. "Světlo na konci tunelu se ještě zdaleka nerýsuje. Ba naopak, to nejhorší český průmysl teprve čeká," uvedl.

Lidé potřebují stimul, například v podobě daňových úlev
Alarmující je podle Rožumberského rovněž fakt, že meziroční pokles výroby postihl s výjimkou zpracování ropy všechna průmyslová odvětví.

Příčiny propadu průmyslové produkce jsou podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zřejmé. Jde o výrazné snížení poptávky v zahraničí, zejména v Německu a dalších zemích eurozóny, a zhoršení úvěrových podmínek pro průmyslové firmy. "Přestože ČNB rychle snižuje své úrokové sazby, klientské sazby bank pro průmyslové firmy stoupají. Zároveň se zhoršuje dostupnost provozních a investičních úvěrů," upozornil.

Propad svědčí podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka o nezanedbatelné hloubce dopadů globální recese na českou ekonomiku. Hloubka průmyslového propadu v listopadu však prý zároveň dává naději, že recese se blíží ke svému dnu. "Poklesy výroby očividně pokračovaly i v měsících následujících po loňském listopadu a lze je očekávat ještě během celého prvního čtvrtletí, ale domníváme se, že úroveň dna již není daleko," podotkl.


Ekonomika bude letos sledovat pesimističtější variantu

Růst české ekonomiky bude v letošním roce pravděpodobně odpovídat spíše alternativnímu, pesimističtějšímu výhledu
České národní banky, který počítá se zpomalením na zhruba 0,5 procenta.

Agentuře Reuters to dnes sdělil viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Hlavní prognóza ČNB předpovídá růst HDP o 2,9 procenta.

"Vypracovali jsme alternativu s vědomím, že nevíme, jak hluboce se pokles poptávky projeví na našich exportních trzích," řekl Singer.

"A nyní to vypadá, že tato alternativa se naplňuje," dodal.

Na možnost výraznějšího zpomalení české ekonomiky než na odhadovaných 2,9 procenta upozornil na konci roku guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Ten řekl, že hrubý domácí produkt by v roce 2009 mohl vzrůst jen o půl procenta. Za loňský rok ekonomové čekají zpomalení na zhruba 4,5 procenta po předloňském vzestupu o 5,9 procenta.

Dnes je tak podle Marka již jisté, že bude nezbytné připravit balík výdajových stimulů a daňových úlev. "Příkladem může být Německo, kterému by mohl pomoci rozumně sestavený plán Angely Merkelové. Ideální by bylo, aby se již nyní ekonomice dostávalo takové pomoci. Vláda ovšem zaspala při identifikaci problému i reakci na něj. Nicméně lepší pozdě nežli později," uvedl.

Z pohledu měnové politiky je vývoj průmyslové produkce podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka dalším argumentem pro výraznější snížení sazeb. "Očekáváme, že ČNB sníží své sazby na počátku února o tři čtvrtě procentního bodu na 1,50 procenta, na březnovém zasedání by pak mělo být dosaženo námi očekávané cílové úrovně jednoho procenta," uvedl. Úrokové sazby by tak měly klesnout na nejnižší hodnotu vůbec.

Lidovky.cz, ČTK